Share this emailCopy the public link or share it on your favorite channel.

Бъди Успешен и Финансово Независим!

Димитър Ангелов

youtube facebook instagram custom 
Здравейте, приятели!

Сезонът на ГОЛЕМИТЕ печалби стартира и предстои да видим какво постигнаха големите компании и дали ще оправдаят очакванията на инвеститорите за още по-големи ръстове!

Много добре не е на добре, както знаем, но с тези МЕГА големи компании... колко е добре и колко е много всъщност? Искам да ви напомня, че текущите цени на акциите по време на този сезон на изкарване на отчети принципно зависят най-вече от бъдещите прогнози и със сигурност ще видим разминавания в очакванията и реалността, така че, не се учудвайте от нищо. Инвеститорите залагат повече на бъдещото развитие, отколкото на текущото положение, до там я докарахме, какво да се прави... ;)

БЕЗПЛАТНО

Хайде на поредното БЕЗПЛАТНО обучение и този уикенд. Ако искате да изградите машина за пасивни доходи, това обучение е за вас! :)

От него ще научите 3 много важни неща, за да имате реални и увеличаващи се пасивни доходи:

1. Ще научите какво представляват дивидентните активи.

2. Ще научите защо дивидентите са изключително полезни за портфолиото ни във времена на пазарни спадове.

3. Ще научите кои са най-важните и истински параметри, които да следим за дивидентните активи.

🎁Имам и специална изненада за всички, които гледат обучението до неговия край! :)

👇Запишете се и гледайте, няма да съжалявате, много ще ви е полезно👇
*Важно: Това видео обучение е напълно БЕЗПЛАТНО и ще е налично само и единствено на 8 и 9 февруари (събота и неделя). После няма да го има! ;)

Гледай и днес до края на деня!

За абонатите на този бюлетин! Ако сте пропуснали да гледате обучението "Подценени акции", можете да го гледате и днес до края на деня!

Акценти от днешния бюлетин:

  • NVIDIA дава назад при $100 милиарда инвестиция с OpenAI!
  • Какво се случи с лихвените проценти в САЩ?
  • МЕТА изпреварва всички по харчене на пари!
  • MICROSOFT пада! Защо?!?
  • Apple: Дойде ли времето отново на тази забравена акция?
  • Статия от Angelov Dimitar Community: Топ 10 тематични ETF-и, които смазаха S&P 500 през 2025 г.

NVIDIA се "замисля" за инвестицията си от $100 млрд. в OpenAI

🤖💰 Планът на Nvidia да инвестира до $100 млрд в OpenAI е в застой, след вътрешни съмнения в Nvidia относно сделката и бъдещето на партньорството.

📉 Първоначалната идея беше Nvidia да даде огромно финансиране, което да помогне на OpenAI да купува най-модерни AI чипове и да поддържа лидерството си в AI надпреварата.

⚠️ Вътрешни притеснения:
  • съмнения за бизнес дисциплината на OpenAI
  • нарастваща конкуренция от Google и Anthropic
  • сделката никога не е била окончателно финализирана
🤝 В момента се обсъжда по-малка инвестиция – десетки милиарди, като част от новия рунд финансиране на OpenAI.

🏁 Контекст:
  • OpenAI търси до $100 млрд ново финансиране
  • оценката може да стигне около $830 млрд
  • други Big Tech играчи също се опитват да инвестират (напр. Amazon с потенциални десетки милиарди)
🎯 Извод:
AI надпреварата се изостря, но дори мегасделки за $100 млрд вече се преразглеждат заради риск, конкуренция и стратегически контрол.

Пазарът накратко

Как мръднаха основните активи за 1 седмица

Картата на компаниите от S&P 500

Страхуваме ли се или сме алчни?

VIX - Индекс за волатилността на пазара

VIX (Volatility Index) измерва очакваната волатилност на пазара за следващите 30 дни. Изчислява се на база цените на опциите върху индекса S&P 500. Ако се купуват повече PUT опции отколкото CALL опции, това означава, че инвеститорите искат да се предпазят от спадове и съответно VIX расте, което не е добре. Ето и горе долу някакви референтни стойности:

ЕКСКЛУЗИВНО!

НОВАТА КНИГА ВЕЧЕ Е ФАКТ!!! :)

Силата на Акциите - книга от Димитър Ангелов
Всичко е точно! Книгата е налична (засега) и се разпраща. Но понеже се харчи като топъл хляб, направо следващия тираж заявявам. Отзивите са много добри, пак рекорди поставяме! Много инвеститори явно вече има в България! Браво! Успяваме заедно! Благодаря ви, приятели!

Ако някой от вас все още не си е получил книгата, а я е поръчал в периода на предварителна продажба, моля пишете имейл с номера на поръчката си и екипът ще провери какво е положението и ще ви върнат обратно съобщение. Но се надявам всичко да е наред! Успяхме за една седмица да избутаме толкова много поръчки! Ама така е, като работиш с кадърни хора, нещата просто се случват!

Напомням, че книгата идва с 5 ВИДЕО КУРСА! :)

ВНИМАНИЕ: ИЗМАМА!

Приятели, това съобщение ще стои тук във всеки бюлетин! Предупреждавам ви за постоянните измами, които вървят от "мое име". Не се хващайте! Във всички социални мрежи има фалшиви профили с моя снимка и копирани мои постове.

Сигнал номер 1, за да разберете, че това е измама, е като тези фалшиви профили ви предлагат приятелство или пък ви пишат. Аз никога няма да го направя и затова, ако получите съобщение или покана, знайте със сигурност, че това е измама.

Каквото и да ви се предлага в тези съобщения - било то крипто, управление на портфейли и т.н., знайте, че всичко това е измама. Аз никога няма да ви пиша съобщения и да ви предлагам каквото и да е.

За съжаление, от нито една социална мрежа не взимат адекватни мерки, въпреки многобройните докладвания за фалшиви профили. Въпреки това, това е единственото, което може да се направи, така че, докладвайте ги тези фалшификати и още веднъж, номер 1 начин да се предпазите е, просто да не им вярвате.

Интересно за инвеститорите

META ще харчи МНООООГО пари!

📈🤖 Акциите на Meta скочиха до +10%, след като компанията отчете силен Q4 отчет и обяви мащабни планове за инвестиции в AI инфраструктура 🚀

💰 Финансови резултати (Q4):
📊 EPS: $8.88 (над очакваните $8.16)
💵 Приходи: $59.9 млрд (над очакваните $58.4 млрд)
→ Meta надмина прогнозите и по печалба, и по приходи ✅
---
🏗️ AI мегаплан за 2026:
Meta планира капиталови разходи между $115 млрд и $135 млрд 🤯
➡️ спрямо $72.2 млрд през 2025 г.
🎯 Фокус: AI дата центрове, инфраструктура, изчислителна мощност
---
🧠 Стратегически ходове:
💸 $14.3 млрд за 49% от Scale AI
👤 наемане на CEO-то на Scale AI (Alexandr Wang) за Chief AI Officer
- създаване на Superintelligence Labs 🤖
- възможен преход към затворени (proprietary) AI модели, вместо open-weight стратегия 🔒
---
🥽 Reality Labs:
Приходи: $955 млн
Загуби: ~$6 млрд ❌
Meta съкращава хора в metaverse звеното и пренасочва ресурси към:
- AI
- wearables
- AI smart glasses 👓
---
⚠️ Предизвикателства:
  • закъснения по AI моделите (напр. Llama 4 Behemoth)
  • силна конкуренция:

    - Google (Gemini 3) 🧠
    - OpenAI 🤖
    - Microsoft, Amazon, Google ☁️
регулаторен натиск:

- забрани за социални мрежи за деца под 16 г. 🚫📱
- FTC обжалва антитръстовото дело срещу Meta ⚖️
---
Meta прави агресивен завой към AI-first компания – от социална мрежа ➜ към AI инфраструктурен гигант 🤖🏗️ Силните финансови резултати + огромните инвестиции показват, че Meta залага бъдещето си на AI надпреварата, дори на цената на масивни разходи 💰🔥

Няма промяна при лихвите в САЩ...

Последни месеци на нашия човек на поста на ШЕФА на Федералния резерв... направи каквото можа човекът, сигурно оттук нататък зор няма да си дава хич ;)

🏦📊 Фед остави лихвите без промяна на първото си заседание за 2026 г., като основната лихва остава в диапазона 3.5% – 3.75% — както пазарите очакваха ✅

⚖️ Решението не беше единодушно:
🗳️ 2-ма членове (Stephen Miran и Chris Waller) гласуваха за понижение с 0.25%
останалите подкрепиха запазване на лихвите

📅 Политика на Фед за 2026:
👉 решения „meeting by meeting“
👉 без предварително фиксиран път за лихвите
👉 силни разделения във ФОМС за инфлацията и пазара на труда

📉 Прогноза от декември:
Фед очаква само 1 понижение на лихвите през 2026 г.

🧠 Послание от Пауъл:
  • икономиката е на стабилна основа
  • пазарът на труда показва признаци на стабилизация
  • инфлацията е над 2%, но рисковете намаляват
  • следващо действие като повишение на лихвите не е базов сценарий ❌📈
⚠️ Политически контекст:
  • натиск върху независимостта на Фед
  • дела, разследвания и политически атаки срещу ръководството
  • предстояща смяна на председателя (мандатът на Пауъл изтича през май 2026) 🏛️
🎯 Извод:
Фед влиза в 2026 г. в режим на изчакване и наблюдение 👀
→ без бързи понижения
→ без затягане
→ фокус върху данните
→ балансиране между инфлация и заетост
📌 Пазарите получиха сигнал за стабилност, но несигурност по тайминга на бъдещи понижения ⏳📉

Microsoft потъва...

📉💻 Акциите на Microsoft паднаха ~11–12%, въпреки че компанията надмина очакванията за приходи и печалба, защото инвеститорите се разочароваха от растежа на облака и огромните AI разходи 🤖💰

📊 Резултати vs прогнози:
✅ EPS: $4.14 (над очакваните $3.92)
✅ Приходи: $81.27 млрд (над очакваните $80.28 млрд)
✅ Нетна печалба: +60% г/г → $38.5 млрд
➡️ Въпреки силните числа, пазарът гледа напред, не назад.

☁️ Основният проблем – Azure растежът
📈 Azure расте 39% г/г
❌ Но пазарът очакваше още по-бързо ускорение
➡️ За mega-cap AI компания инвеститорите искат „explosive growth“, не просто силен растеж.

💸 Големият страх – AI инфраструктурните разходи
  • Capex за тримесечието: $37 млрд
  • Ръст: +65% г/г
  • Най-голямото инфраструктурно тримесечно инвестиране в историята на компанията
📉 Инвеститорите се питат:
👉 Кога ще има възвръщаемост?
👉 AI ще носи ли достатъчно печалба?

🤖 Допълнителен риск – зависимост от AI екосистемата
  • Почти 50% от backlog-а ($625 млрд) е свързан с AI компании
  • Включително OpenAI
➡️ Ако AI spending cycle се забави → риск за Azure растежа.

📉 Реакция на анализатори
  • Намалени price targets
  • Притеснения за:
    • маржове
    • GPU разходи
    • AI talent разходи
📊 Контраст с други tech компании
📈 Meta +9%
📈 IBM +7.7%
📈 Tesla леко нагоре
➡️ Microsoft изглежда „най-рискова“ в момента заради AI capex.

🎯 Извод:
Microsoft не падна заради слаб отчет.
Падна, защото:
👉 Azure не ускори достатъчно
👉 AI разходите експлодират
👉 Пазарът се страхува от ROI върху AI инвестициите
👉 Огромна зависимост от AI клиенти

📌 Накратко в 1 изречение:
Microsoft показва силен бизнес днес, но пазарът се страхува, че харчи твърде много за AI преди печалбите да са сигурни 🤖💸📉

Apple: Дойде ли времето отново на тази забравена акция?

📱🍏 Apple отчита силни резултати и прогнозира ускорен растеж, благодарение на много силно търсене на iPhone, особено в Азия. Акцията се покачи след отчета 📈

📊 Резултати vs очаквания
✅ Приходи: $143.8 млрд (над очакванията ~$138.5 млрд)
✅ EPS: $2.84 (над очакванията ~$2.67)
✅ iPhone приходи: $85.27 млрд (над очакванията ~$78.65 млрд)
🔥 iPhone приходите растат ~23% г/г → най-силното тримесечие в историята.

🌏 Ключов драйвър – Азия
🇨🇳 Китай: +38% г/г продажби
🇮🇳 Индия: ускоряващ се растеж
📱 iPhone 17 → основен двигател на търсенето
📈 Apple печели пазарен дял спрямо Android

📉 Слабата точка
🎧 Wearables сегмент под очакванията
Причина: проблеми със supply на AirPods Pro 3

🔮 GUIDANCE (прогноза напред)
📈 Очакван ръст на приходите следващо тримесечие: 13% – 16%
➡️ Пазарът очакваше ~10% → това е позитивна изненада
💰 Очаквани разходи: ~$18.4 – $18.7 млрд

⚠️ Основни рискове напред
🧠 Недостиг на memory чипове
💸 По-високи DRAM цени
📉 Потенциален натиск върху маржовете в Q2
➡️ Засега маржът е стабилен (~48%), но може да се свие.

🤖 AI стратегия
  • Партньорство с Google Gemini за Siri
  • Купуване на AI компания Q.ai за ~$1.6 млрд
  • Фокус върху AI + услуги + екосистема
🎯 Накратко
Apple показва, че хардуерният цикъл (iPhone 17) още е много силен, Азия се връща като ключов пазар, а ако AI и Services останат силни → компанията влиза в нов растежен цикъл 📱🚀

Моето Съдържание

И тази седмица имам какво да ви покажа :) Създадох малко съдържание за youtube и за angelovdimitar.com или по-точно 3 видеа и 1 статия, без да броим ежедневните кратки видеа в другите платформи.

Напомням за канала Инвест Лаф, за който може да се абонирате и да задавате въпроси, а аз ще ви отговарям докато карам мотора из България :) Минахме вече 5800 абоната и продължаваме НАПРЕД! :)
Ето го и чисто новия канал насочен към децата на България и тяхното финансово и инвестиционно ограмотяване: УРОЦИ ЗА ПАРИ е вече факт! Вече има място в България, където нашите деца могат да се образоват истински за парите и инвестициите!
👉Последвай Уроци за Пари в Instagram: https://www.instagram.com/uroci_za_pari
👉Последвай Уроци за Пари в Tik Tok: https://www.tiktok.com/@urocizapari

ВИДЕО ЗА МЛАДЕЖИ: Какво НЕ СЪМ правил като млад (и сега като стар)!

СТАТИЯ: Колко губя, когато губя?

Колко губя, когато губя?

ВИДЕО: Искам да печеля МАЛКО!

ВИДЕО: Да купувам ли ябълки? Отговори 99

ВИДЕО: Какво е Bull и Bear Market + Market Correction? | Кратко, Точно, Ясно | Бялата дъска #50

Обичате ли обяснения по бялата дъска? :) Започвам нова рубрика, а именно "Бялата Дъска" в канала в youtube. В този нов плейлист ще качвам кратки видеа, до около 5 минути, с бързи, ясни и точни нагледни обяснения на основни инвестиционни понятия.

Полезни Спомени

Анкета на седмицата

Гласувай в анкетата и следващата седмица със следващия бюлетин ще разгледам и изкоментирам резултатите.

Анкетата от миналата седмица

Повечето хора, които са гласували НЕ инвестират в Китай. Така си и знаех... ;)

Ето и вашите коментари:
Ето ги и моите 5 лева по темата:

И аз дърпам назад все още за Китай, точно заради режима там и възможноста за едностранни решения от днес за утре от "вожда". :) Моето мнение е, че ако желаем да имаме експозиция към китайски компании, то някой ETF би ни свършил добра работа.

Angelov Dimitar Community

Хайде разписахме се и в Пловдив, майна! И после добре си похапнахме и попийнахме и после се прибрахме и ей ме на посреднощ пиша седмичния бюлетин ;) Другата неделя сме в София!

Темата на първия кръг workshop-и във всички градове е създаване на едно общо градско портфолио за всеки от 4-те града, където провеждаме тези събития и след това съревнование - ще видим кой е най-добрият портфейл за 2026-та.

Следващите ни срещи са:
  • София 8 февруари
  • Варна 15 февруари
  • Стара Загора 22 февруари
Angelov Dimitar Community е общество подходящо и за напълно начинаещи инвеститори!

Статия от Angelov Dimitar Community

Топ 10 тематични ETF-и, които смазаха S&P 500 през 2025 г.

Инвестиционни теми, които надминаха S&P 500 през 2025 г., базирани на данни от ETF Central
---
Нарастващото геополитическо напрежение определи финансовите пазари през 2025 г. Капиталът се насочи към активи, свързани със сигурност, енергия и стратегически контрол. Инвеститорите предпочитаха теми, които отразяват реалната динамика на глобалната власт, а не средните стойности на широкия пазар.

Този анализ използва данни от ETF Central, наш партньор за тази публикация. Техните данни показват колко силно тематичните доходности са се отклонили от общия пазар. S&P 500 нарасна с 17.9% – стабилен ръст сам по себе си, но значително изостана спрямо секторите, свързани с глобалната нестабилност и държавно ориентираните инвестиционни приоритети.
---

Сигурността и стратегическите активи доминират ETF пазарa

Стратегическите метали постигнаха най-силното представяне от всички ETF теми. Доходността достигна 94.9%, тъй като държавите започнаха активно да си осигуряват материали, критични за:
  • отбранителни системи
  • батерии
  • напреднало производство
Контролът върху веригите на доставки се превърна в основен икономически приоритет.

Класация:

Отбранителният сектор е плътно след тях.
  • Европейската отбрана: +75.1%
  • Глобалната отбрана: +70.9%
  • Отбраната в САЩ: +46.7%
По-високите военни бюджети и продължителните конфликти поддържаха дългосрочно търсене. Life Sciences също показаха силен ръст – +66.3%, тъй като иновациите продължиха въпреки пазарната несигурност. ---

Енергийният преход изпревари бенчмарка

Енергийните теми доминираха средата на класацията.
  • Верига на стойността на батериите: +64.1% – растеж на електромобилите и системите за съхранение на енергия
  • Ядрена енергия: +61.7% – правителствата преосмислят ролята на надеждното базово електропроизводство
  • Слънчева енергия: +51.2%
  • Алтернативна енергия: +47.1%
Енергийната сигурност се превърна в също толкова важна тема, колкото и намаляването на емисиите. Инвеститорите възнаградиха технологии, които предлагат устойчивост, мащаб и стратегическа стойност.
---

Заключение:

През 2025 г. фокусираните тематични инвестиции уловиха ключовите глобални тенденции, които широките индекси като S&P 500 не успяха да отразят. Светът инвестираше не в „пазара като цяло“, а в сигурност, ресурси, енергия и стратегически контрол.
Статията е преведена от visualcapitalist.com

ПРОМО

Ново

Играта "Стани Инвеститор" е вече тук! :)

Играеш, забавляваш се, УЧИШ и печелиш!

ПОЛЕЗНО

Познавате ли го този човек?

Пазете си добре БИТКОЙНИТЕ!

Фиксирана Доходност

Още от мен...

Правилата!!!

Забавно за инвестициите

Предстои съвсем скоро...

freedomcode.bg

🔥Идва нещо съвсем ново - freedomcode.bg
Това е следващата голяма мисия, която поемам - да покажа как всеки може да изкарва допълнителни доходи чрез създаване на собствен бизнес и предоставяне на качествени услуги!
👉Кодът на свободата е проект насочен най-вече към младото поколение, което често не намира възможности за реализация в България и поради тази причина всеки търси начини за реализация в чужбина.
👍Надявам се с този проект да накараме хиляди млади българи да останат в родината си и да създадат нещо свое - нещо, с което могат да достигнат целия свят от удобството на България!
👌FREEDOMCODE.BG ще е затворено общество с видео обучения и комуникация на живо, за да може всеки да пита и да споделя и така заедно да вървим напред!
👉Ако проявяваш интерес към този проект, който учи как да правим пари онлайн, може да се запишеш сега, безплатно е, и ще получиш детайли, когато проектът стартира!
❗freedomcode.bg няма да бъде място за бързо забогатяване! Това ще бъде място за създаване на стойност и постигане на финансова независимост чрез изграждане на стабилни парични потоци!

Мъдра мисъл

„Пътят към богатството е лесен - избягвай дълговете, живей под възможностите си, инвестирай излишъка!!"

Какво предстои през седмицата...

Икономически календар

Обявяване на печалби

Кои компании излизат на EX-DIVIDEND?

Моето платено съдържание

Моите Книги

Това е от мен, приятели! Успешна седмица и до следващия понеделник!

АРХИВ на седмичните бюлетини

📩Това е нещо много полезно! Ако някога по някаква причина си пропускал седмичен бюлетин, не си го получил или искаш просто да прочетеш информацията от минали седмици, вече всички седмични бюлетини за 1 година назад са налични в архива, който можеш да достъпиш от сайта ми и да отвориш всеки един бюлетин за четене в браузъра от телефон, компютър или таблет.

👇Виж архива тук👇

ВАЖНО!

Искам да напомня отново на всички, ако имате възможност да смените имейлите си, ако те са в abv.bg или mail.bg, защото тези две български услуги се оказаха истински проблем за моите добри намерения. Доста от вас не бяха получавали моите бюлетини и се наложи да сменя имейл услугата, която използвам. Засега се надявам, че всичко е нормално и получавате всичко от мен, но не мога да ви гарантирам дали от АБВ и МЕЙЛ няма да решат, че отново този доставчик на тази имейл услуга изпраща СПАМ. Ако го решат, отново ще спрете да получавате бюлетините. А аз не искам това да се случва. Навярно всеки от вас има имейл я в gmail, я в yahoo или някоя друга известна платформа, където нещата са сериозни и всички бюлетини ще пристигат при вас винаги като по часовник.
*ВАЖНО: Съдържанието в този бюлетин не бива да се приема за инвестиционен, финансов или данъчен съвет. Когато инвестирате, капиталът ви е изложен на риск. Инвестициите могат да се понижават и повишават. НЕ инвестирайте, ако не сте наясно с този факт! Винаги взимайте информирани решения, базирани на собствено проучване.
youtube facebook instagram custom