Ела в Angelov Dimitar Community – мястото, където ще научиш всичко за инвестициите!

Пазарът ПАДА!!! Защо?

Днес е събота 3-ти август 2024-та година и пазарът през изминалата седмица направи спадове, които не бяха виждани от доста време, коригира както се казва…

Технологично тежкият NASDAQ-100 падна с над 10% за последните 3 седмици воден от спадовете на NVIDIA, AMAZON и редица други технологични и не толкова технологични компании.

S&P 500 не падна толкова, но все пак дръпна едни 5 процента, че и отгоре за нула време.

В тази статия ще разгледаме какво се случи, защо се случи и какво ние като дългосрочни инвеститори можем да направим и какво като цяло трябва да си мислим, когато виждаме подобни движения надолу.

Причина 1 – ОТЧЕТИТЕ на компаниите

В момента на писането на тази статия към началото на месец август 2024 тече сезонът на отчитането на второто тримесечие на публично търгуваните компании в САЩ.

Резултатите на повечето компании са добри и може би повечето от вас се чудят защо тогава акциите падат. Отговорът е, че въпреки добрите печалби, прогнозата (guidance-a) на повечето фирми е за по-ниски обороти и печалби и именно затова виждаме отражение на тези новини в по-ниските цени.

Нека вземем за пример компанията AMAZON. От последния отчет стана ясно, че въпреки, че печалбата за дял (EPS) е с 23% над очакванията на Уолстрийт, оборотът е леко намалял и е под очакванията.

Макар и разликата с очакванията да е почти незначителна, това, което натежа, за да падне с 9% за 1 ден тази компания, е точно guidance-a, който от ръководството определиха, т.е. прогнозата, която дават за приходите през 3-тото тримесечие на 2024-та.

Тази прогноза е между 8 и 11% ръст в оборотите, което е по-слабо от ръста на оборотите през 2023-та и като цяло по-слабо спрямо очакванията на анализатори и пазара като цяло.

Знам, че логически няма толкова смисъл за подобни спадове, защото е напълно нормално за един бизнес да не расте експоненциално само нагоре и със сигурност да има периоди с по-бавен растеж и такива с по-бърз.

Но фондовата борса не работи логически. Тя краткосрочно работи емоционално. Това представлява пазарният сентимент, това е той MR MARKET, онзи луд пияница, който всеки ден крещи цени, знаете го, нали 🙂 Много пъти съм говорил за него.

Ето защо guidance-a за бъдещите резултати е толкова важен за цената на компаниите. Когато компания покаже отчети, които вървят да речем с 10% нагоре, пазарът счита, че така ще бъде едва ли не завинаги и определя моментната цена на база на това, че занапред винаги оборотите ще се покачват с тези темпове.

Когато пък самото ръководство на компанията излезе и каже, че досега са растяли с 10% и за следващото тримесечие очакват 15% ръст, тогава пазарът откача и взима предвид вече 15% и така се прогнозира напред и цената се вдига още повече на база на тези бъдещи хипотетични очаквания.

Не минава много време, когато анализаторите започват да дават официално своите прогнози за бъдещата цена на компанията за следващите 1-2-3 и 5 години. И тези бъдещи цени се базират точно на този хипотетичен сценарий, че дадената компания ще расте с 15%.

И valuation-ите на компанията се покачват, респективно, когато големи анализаторски агенции и банки са дали такива прогнозни резултати, това повлиява и на останалата част от пазара, хедж фондове започват да купуват, пенсионни фондове започват да купуват, заформя се един HYPE около тези 15% ръст и всички считат, че така ще е занапред “завинаги”.

Това цялото нещо обаче се чупи, когато само за следващото тримесечие компанията покаже дори съвсем малко по-слаби от очакваните резултати, като например ръст не 15% ами 14.8%. Тогава филмът свършва и ситуацията се променя.

А ако от ръководството прогнозират по-слаби резултати, ето това вече започва да събаря цената сериозно, защото се променя valuation-a. Ако досега с 15% очакван ръст цената на акциите според анализаторите трябва да бъде $100, а от компанията кажат, че ръстът няма да е 15%, а ще бъде 13%, оценката на компанията се променя и новата бъдеща цена се коригира спрямо новия очакван ръст, например $90.

И това се случва доста лесно. Имам един епизод на бялата дъска, в който показвам точно един такъв примерен valuation:

Ако EPS (Earnings per share) е прогнозиран да бъде $10 и Forward P/E ratio да бъде 25, то бързата калкулация ни показва евентуална бъдеща цена след 1 година да речем $250 ($10 х 25).

Ако обаче на следващото тримесечие мениджмънта определи в guidance-a си, че EPS ще бъде не $10, а $8, вече имаме промяна в евентуалната бъдеща цена, защото и Forward P/E ratio ще бъде по-малко заради по-малките бъдещи печалби. И калкулацията ще ни покаже примерно $8 х 20 P/E = $160.

Това са много кръчмарски на пръв поглед сметки и има много особености около тях, които е добре да се вземат предвид, но не е това целта в този случай, а целта е да видим как за кратко време valuation-a на една компания се променя рязко, анализаторите ще коригират своите прогнози и цената ще падне.

Това е, което се случва в такива сезони, когато излизат отчети.

Причина 2 – Лоши Икономически Новини

Макар очакванията към Федералния резерв на САЩ (тяхната централна банка) да бяха да задържат лихвените проценти на рекордно високи нива за последните 23 години, това определено оказва напрежение върху пазарите, особено върху тези за недвижими имоти, тъй като ипотеките са с големи лихвени проценти, а и заемите за корпоративните клиенти също, дори и персоналните потребителски кредити и те са с големи лихви.

Всичко това, като се вземе предвид, че е така вече около 2 години, натежава на икономиката и се изразява в по-слабо потребление, по-малка склонност към харчене на пари, по-скъпи стоки и по-малка възможност като цяло за компаниите да произвеждат повече, защото кредитирането им е скъпо, разходите им са големи, машината започва да се забавя.

Въпреки, че инфлацията показва спадове, те изобщо не са значителни и всички знаем, че официалните данни, които ни се показват, всъщност нямат нищо общо с реалните такива и потребителите на стоки и услуги усещат това в джоба си.

Да, лихвите ще бъдат намалени може би през септември, но няма да бъдат (поне засега) рязко намалени, за да не се получи обратният ефект и инфлацията отново да започне да катери нагоре.

Но още вчера излязоха вече прогнози, че може би се очакват по-сериозни намаления от по 0.5% и тези прогнози дойдоха от големи инвестиционни банки.

Ето ги и конкретно новините, които събориха пазарите през седмицата:

ISM Manufacturing PMI индексът за месец юли излезе по-слаб от очакваното. Това е индекс, който е икономически индикатор и измерва активността в производствения сектор на Съединените щати. По принцип стойност над 50 показва разширение, а под 50 – свиване на производствената активност.

Новината за по-високата безработица в петък събори най-сериозно пазарите. Заговори се, че може би от ФЕД са чакали прекалено дълго с високите лихви. Знаем какво означава принципно по-висока безработица и защо се счита за лош индикатор за цените на акциите.

Просто е – хората остават без работа, съответно свиват разходите си и потребяват по-малко. Оттук следва, че компаниите реализират по-малки обороти, което води до по-малки печалби, което пък води до по-малки valuation-и и цената просто отново коригира.

И какво да правим сега?

Ако сте прочели всичко дотук, може би навързвате нещата и ви е станало ясно, че тези спадове на борсата са нещо съвсем нормално и всъщност нищо кой знае какво не се е случило. Към момента няма катализатор за по-сериозни спадове или криза, рецесия, депресия и т.н. 🙂 Ако все пак дойде, добре е дошла за нас, инвеститорите в стойност. 🙂

Многократно съм споделял, че когато закупуваме активи, които са надценени, като например NVIDIA, това, което трябва да очакваме е спадове, а не нови върхове 🙂 Напълно е възможно NVIDIA оттук нататък да се възстанови и да постави нови рекорди, особено покрай отчета си на 28 август, но аз лично не залагам на това, никога не бих го направил. Лоша практика е да се търгуват новини.

Когато инвестираме на база очаквания и прогнози, а не на реални фундаменти, ето това се случва:

За последния месец NVIDIA е с 20% надолу. Знам, че някои от вас са очаквали да бъде доста по-нагоре, но пак ще го кажа – когато купуваме надценени активи и надплащаме сериозно за тях, при първата корекция на пазара, независимо от какво е породена, цените на тези активи започват да падат и падат бързо и започват да търсят своята реална стойност, своята справедлива цена, защото така е редно да бъде и винаги така се случва, рано или късно, една компания започва да струва толкова колкото трябва да струва или по-малко дори.

На следващия хайп, тя отново може да се надцени. Но надплащането с 50-60-100-200 пъти печалбите на компаниите говори само едно – ние инвестираме в обещания и хипотетични оптимистични резултати за вбъдеще. Не че не могат те да се реализират, но аз лично не залагам на това.

Инвестирането в стойност е нещо съвсем различно. Стойността се намира във фундаментите и когато една компания се е откъснала от тях със своята пазарна цена на борсата, ние дългорочните инвеститори в стойност няма какво друго да направим освен да не пипаме подобни компании, просто защото стойността липсва на тези цени в момента.

Нека ви припомня компанията TESLA отново, която е на минус 50% от върховете си преди 3 години.

TESLA по-лоша компания ли е от 2021-ва досега? Ами не, не мисля, просто цената коригира, защото пазарът разбра, че не може Мъск и компания да удвояват производството си всяка година и да продават двойно повече автомобили. Звучеше абсурдно тогава, звучи абсурдно и сега и ето защо казваме, че пазарът краткосрочно е воден от емоции, хайп, ФОМО и очаквания, а дългосрочно фундаментът е това, което натежава и в крайна сметка, още веднъж, рано или късно, компаниите струват толкова колкото трябва да струват.

Дано да сте си купили ТЕСЛА като беше по дъната, ако харесвате компанията. Същото важи и за NVIDIA, GOOGLE, META, AMAZON, APPLE и за всяка друга компания, която се сетите. Това са реални бизнеси, с реални резултати, така че оценете ги за себе си и инвестирайте на база реални прогнози, консервативни такива, а не на база “Онзи във фейсбук така каза…”

Що се отнася до хората, които инвестират в индекси като S&P 500 и NASDAQ-100, както не веднъж съм казвал, индексното инвестиране за спестяване, за акумулиране на пари, е редно да се извършва със стратегията DOLLAR COST AVERAGE, защото така, когато пазарът е надолу, това може само да ни радва, защото знаем, че дългосрочно, пазарът все пак ще бъде нагоре и имаме възможност да акумулираме на много ниски цени, което пък сваля нашата средна цена и увеличава бъдещата ни печалба.

Много пъти съм споделял, че не е удачна LUMP SUM инвестиция в индекси, ако имаме краткосрочен хоризонт и това за пореден път се доказва, NASDAQ-100 е с 10% надолу. Да, ще се възстанови, но какво става, ако не го направи до тогава, когато на вас ви трябват парите…

Така че, в понеделник кафетата ще са много ама много сладки, особено технологичните кафета 🙂 Ако искате и вие да пиете от тях, елате в нашето общество ANGELOV DIMITAR COMMUNITY и вижте как става.


**Представям ви най-детайлния видео курс за начинаещи инвеститори: “Как да инвестирам като нищо не разбирам?. Този курс ви дава ключови основни знания за това как работи фондовата борса и активите, които се предлагат там. Ще разберете фундаментално всичко за инвестициите!

***Представям ви практичния курс, който ще ви помогне да изградите своя инвестиционен портфейл от нулата: “Как да изградим НАШЕТО инвестиционно портфолио?”. Този курс ще ви даде знанията, уменията и инструментите, с помощта на които ще създадете своето инвестиционно портфолио и ще може да го поддържате през целия си живот!

***Представям ви първата си книга: “Силата на Дивидентите”, която идва с видео курс и калкулатор. Това е един цялостен наръчник по инвестиране в дивидентни компании.

***Представям ви и втората си книга: “Силата на ETF”, която дава полезни работещи знания за борсово търгуваните фондове на достъпен и разбираем език и идва със списък с ETF-и за нас като европейски граждани и чеклист за бърз анализ на ETF-и.

Aко искате да станете ПРО в инвестирането в активи и в инвестирането в стойност, то определено хвърлете едно око на продуктите и услугите, които предлагам. Те са изцяло практически насочени и вече работят за стотици хора в България, просто защото дават реални и работещи решения.

Angelov Dimitar Community е затвореното ни общество от инвеститори, където НЕ СЕ дават инвестиционни съвети и на дневна база с изцяло информационна цел анализираме различни инвестиционни възможности, имаме си платформа за анализ, която си е само наша и всеки може да допринесе за доразвиването на тази платформа, която дава всичко необходимо за един стойностен анализ на която и да е компания от фондовата борса.

Правим си срещи на живо всяка седмица в ZOOM, имаме запис на всички срещи, обучаваме се на различни теми, имаме workshop-ове, имаме тонове информация в нашия DISCORD сървър, готови портфолиа, тестваме различни стратегии на инвестиране с информационна и тестова цел. 

Ако искате да се присъедините, със сигурност няма да съжалявате! 

Цената на Angelov Dimitar Community ще е винаги подценена, бъдете сигурни в това! 

Абонирай се за Angelov Dimitar Community – Абонамент

Ако имате въпроси относно услугите и продуктите, запишете си една безплатна 15 минутна информативна консултация с мен по телефона и ще обсъдим това, което ви интересува.

БЕЗПЛАТНА ИНФОРМАТИВНА КОНСУЛТАЦИЯ

*Съдържанието на този уебсайт под формата на статии, видеа, продукти и услуги не бива да се приема като финансов или инвестиционен съвет. Инвестициите могат да се понижават и повишават. Капиталът ви е изложен на риск. НЕ инвестирайте, ако не сте наясно с този факт! Винаги взимайте информирани решения, базирани на собствено проучване.


Инвестиции с фиксирана доходност от 7% на година. Избери алтернативата на банков депозит iuvoSAVE: РЕГИСТРАЦИЯ! 

Инвестиции с фиксирана доходност от 6.75% на година с Bondora Go & Grow: РЕГИСТРАЦИЯ! 

Не забравяйте да се абонирате и за бюлетина на сайта, който ви изпращам всяка седмица с новини, новости, разсъждения върху пазарите и инвестициите – АБОНИРАЙ СЕ

Ако искате да подкрепите моя проект angelovdimitar.com, направете го в PATREON:

https://www.patreon.com/AngelovDimitar

Последвайте ме и във FBINSTAGRAM и TikTok

За да получавате известия за нови статии на сайта, запишете се за известия от камбанката в долния десен ъгъл на вашия екран.

Благодаря ви и до скоро!

Споделяне

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

СЕДМИЧЕН
БЮЛЕТИН

Хей, здравей! Искаш ли да се абонираш за седмичния бюлетин, който изпращам всеки понеделник?

Абонирай се сега и не изпускай нищо важно за инвестициите! Хиляди хора от България вече го направиха.