Запиши се за бюлетина!
Ела в Angelov Dimitar Community – мястото, където ще научиш всичко за инвестициите!
За курсисти

Данъци и Деклариране на Акции и ETF

Изгледайте видеото ми с Марина. Статията е ъпдейтната за 2024 година, за да ви послужи като наръчник за попълване на декларацията.


Време е за плащане на данъци и деклариране на акциите и ETF-ите, които притежаваме. Тази тема е една от най-обсъжданите при начинаещите инвеститори и реших да дам моето know how по въпроса.

Статията ще бъде ъпдейтвана и допълвана регулярно с новости и промени, които настъпват. Ще съм благодарен на всеки, който също споделя опит долу в коментарите или ми изпрати имейл. Нека това съдържание се превърне в едно полезно четиво за всички инвеститори в България.

В тази статия ще обърна внимание на това как сами (без счетоводител или фирма) можем да платим данъците, които дължим и как да декларираме притежаваните от нас акции и ETF-и. Ще видите, че няма нищо сложно и всичко се извършва онлайн. Надявам се много от вас да се “успокоят” и дишат спокойно след прочитането на тази публикация :). Шегувам се, разбира се. Всеки, който има някакво притеснение показва, че е отговорен към своите инвестиции и в това няма нищо лошо. Но ще видите и че няма нищо, с което да не можете да се справите.

Държа да отбележа, че написаното от мен в следващите редове не би трябвало да се приема като данъчен съвет или пък финансов такъв. Аз не съм счетоводител и цялата информация, която ще предоставя е от мои лични прочитания на законите, както и на много коментари във фейсбук групи и сайтове за инвестиране. Естествено, неведнъж съм се консултирал и със счетоводители, които имат представа от този тип деклариране на финансови активи.

Така че, това, което следва, е от мен за вас, изцяло с информативна цел, и в никакъв случай не е конкретен съвет да правите нещата по определен начин. Ще ви покажа как аз смятам, че трябва да се случат те, а всеки сам преценява за себе си дали да процедира по същия начин или по друг.

Винаги съм съветвал всеки, който иска да има по-ясна представа за това какви данъци са дължими и в какви срокове, да се обърне към професионален счетоводител, който е наясно с тези въпроси и на практика е осчетоводявал подобни операции. Другият вариант е да се консултирате със служители на НАП.

Съдържание

Къде е проблемът?

Проблемът се състои в това, че много малко счетоводители ще ви дадат ясни и конкретни отговори какво точно трябва да направите, как да го направите и т.н. За още по-голямо съжаление, повечето от служителите на НАП са много некомпетентни по въпросите за данъци и деклариране на притежание на акции и ETF-и. Надявам се това скоро да се промени.

С други думи, не можете да разчитате (и е добре да не го правите) на много от претендиращите за специалисти и професионалисти счетоводители и НАП-аджии. Вероятността да ви накарат да плащате за нещо, което не трябва, както и да ви създадат допълнително финансово обременяване, е много голяма. Има такива примери и те не са малко.

Как да решим този проблем?

Първо, бих ви препоръчал да прочетете всички закони, касаещи данъчното облагане на търговията с акции и ETF-и. Те са налични на сайта на НАП. Ето и линк към закона, който пряко касае притежателите на акции:

Закон за данъците върху доходите на физическите лица

Второ, не бъдете уязвими към притеснителни коментари из интернет, фалшиви заплахи за глоби и други подобни небивалици. Помислете за нещата във ваша полза, а не как да платите повече пари към Националната Агенция за Приходите и дали, едва ли не, не сте им превели твърде малко пари или пък сте пропуснали или объркали някоя операция.

Трябва да знаете, че рядко някой ще ви потърси и държи сметка за малки неточности. Затова, дори и да имате съмнения за грешки, бъдете съвестни и декларирайте. Както вече отбелязах, много от служителите са некомпетентни, а и законите не са точно и напълно ясно написани, така че да отговарят на абсолютно всичките ни въпроси. Затова разбирам и забавянето и “незнанието” от страна на агенцията.

Бързам да кажа, че наблюдението ми е от общуването с няколко човека от НАП. Не твърдя, че всички чиновници са “боси” по тези въпроси, но съм убеден, че повечето са на ниво, при което ние, самите начинаещи инвеститори, ги “обучаваме” неволно и подсещаме да погледнат някой друг закон, за който през последните години не се е говорило много.

Знаете, че свободното и лесно търгуване на акции и ETF-и на международни пазари от хора като мен и вас, е нещо сравнително ново, както за България, така и за много други граждани на чужди държави. За разлика от нашата страна обаче, другите страни имат доста по-ясно определени правила и закони как трябва да протича една такава търговия от данъчна гледна точка.

Какви са последствията от всички тези неясни точки и погрешно тълкувани закони?

Последствията са, че много от сега започващите инвеститори се панират, паникьосват и дори спират да инвестират, или пък изобщо не започват.

Според мен не трябва да се “филмирате” много по въпроса с данъците, а просто да запазите самообладание и както вече казах, да прочетете законите, а не да разчитате на мнения по различни форуми и социални мрежи. Да, тези мнения могат да ви помогнат много, но опитайте се да отсеете полезните от вредните.

Много хора ми пишат притеснени дали няма да ги потърсят от НАП, да ги глобят и т.н. Хора, служителите на НАП не са чудовища и те много добре са наясно с неясните правила и как всеки може да тълкува нещо по различен начин, дори те самите.

Бъдете добронамерени и потърсете помощ и съдействие от тях, ако е възникнала някаква грешка. Те ще ви помогнат, това е тяхната работа. Те не са “лоши полицаи”, които искат да ви вземат парите. Напротив, те са хора, които следят за спазването на данъчните закони. И тяхно задължение е да ви окажат съдействие.

И след този успокоителен увод, да запрятаме ръкави и да започваме Годишната Данъчна Декларация, защото имаме много работа по нея 🙂

Кой попълва ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ?

Накратко, всяко физическо лице, което извършва търговия с финансови инструменти на фондови борси, е необходимо да попълни и подаде Годишна Данъчна Декларация, независимо с кой брокер търгува, било то европейски, американски или друг.

Притежателите на акции и ETF-и ги декларират без значение от коя борса са закупени инструментите – европейска, американска или друга борса. По-надолу ще обърнем внимание за разликите в данъчното облагане при различните борси в различните държави.

Също, няма значение дали само сме депозирали пари и сме закупували активи, продавали сме ги и с парите сме закупували други активи, или пък просто сме задържали парите си в брокерската сметка, без да теглим към нашата лична банкова сметка.

Има ли транзакция, то следва тя да бъде описана и декларирана в ГДД, независимо от това, че пари не са “излезли” от брокерската ни сметка.

Кога се попълва и подава ГДД?

Годишната данъчна декларация се попълва и подава от месец Януари до края на месец Април на следващата данъчна година. Тоест, ако сега сме 2022-ра, то всички действия, които сме извършвали по покупка и продажба на активи през тази година, следва да бъдат декларирани през следващата година – 2023-та, от началото на месец Януари до 30-ти Април.

Или с други думи, декларираме всичко свързано с текущата данъчна година (2022) през следващата година (2023).

Какво е необходимо за попълването на ГДД?

Попълването на декларацията може да стане изцяло онлайн през уебсайта и платформата на НАП. Това е много удобна опция. Може също да се попълни и “на хартия”, но едва ли някой ще го направи по този начин.

За да имате достъп до платформата на НАП, където можете да попълните и подадете годишната си данъчна декларация, трябва да разполагате с ПИК код. Такъв код може да се вземе напълно безплатно от всяко едно подразделение на НАП в страната.

Получаването му става веднага, след попълване на заявление, и ПИК кодът обикновено е активен веднага или малко след като сте го получили.

Колко данъци дължим?

На ето този линк от официалната страница на НАП може да прочетете детайлно какви са данъчните ставки:

https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godishen-danak-varhu-dohdite

На тази обяснителна страница от НАП имате и друга синтезирана информация, която може да ви е полезна, като начини на плащане, срокове и други.

Накратко, размерът на данъка, който евентуално трябва да се заплати, е 10%. Има и случаи, в които може този данък да скочи на 15%. Ще обърнем внимание на това по-напред в статията.

Кога дължим данъци?

Като физически лица, ние дължим данъци, когато имаме капиталова печалба от нашите активи, т.е. закупили сме ги на една цена, а след това сме ги продали на по-висока. Разликата наричаме капиталова печалба и тя следва да бъде обложена с процентна ставка (данък).

Когато сме продали активи на загуба, т.е. купили сме ги на една цена и след това сме ги продали на по-ниска от покупната цена, ние не дължим данъци.

Също, притежанието на активи и декларирането им, не задействат данъчно събитие. Тоест, ако само купуваме и не продаваме, а трупаме активи в портфолиото си, данъци не се дължат.

Само и единствено, когато продадем на печалба даден актив, тогава трябва да платим данък върху “горницата” (печалбата), която имаме.

ПРИМЕР: Закупуваме 5 дяла (акции) на компания ABC за $1000 на 30-ти Януари 2022-ра година. Цената на акциите се покачва и на 30-ти Юни 2022-ра нашите 5 дяла вече струват $1500. Решаваме да ги продадем и да реализираме печалба. Продаваме акциите на ABC за $1500.

Тъй като ние сме ги закупили за $1000, а ги продаваме за $1500, разликата от $500 е нашата капиталова печалба. Върху нея ние дължим данък капиталова печалба в размер на 10% или това са $50 ($500 х 10% = $50).

Има условия, при които не дължим данък, в зависимост от това какви инструменти сме купували и продавали. Ще изясним всичко това по-надолу в статията.

Какво е Реализирана и Нереализирана печалба/загуба?

Нереализираната печалба (unrealized gains) е печалбата, която не сме реализирали, т.е. цената на активите се е покачила, но ние не сме продали и не сме “прибирали” печалбата.

Да вземем отново примера от по-горе. Закупили сме 5 акции на стойност $1000. След време, например 3-4 месеца, тези 5 дяла, които сме закупили вече струват $1500. Но ние не продаваме и не реализираме печалба, а оставяме дяловете си да се трупат под ефекта на сложната лихва. Тези $500 са нереализирана печалба, тъй като не сме продавали.

Ако пък сме инвестирали $1000 в ABC и акциите ни след няколко месеца струват по-малко, например паднали са на $800, казваме, че имаме нереализирана загуба от $200. Тя отново е нереализирана, тъй като не сме продали на загуба.

Реализираната печалба или загуба е точно обратното на нереализираната. Ако сме продали акциите на ABC за $1500, то казваме, че имаме реализирана печалба от $500. Ако пък сме ги продали за $800, то в този случай бихме имали $200 реализирана загуба.

Сега следва да изложа какво съм разбрал аз от закона и от множеството коментари с други колеги инвеститори, както и счетоводители. Ще споделя как аз правя нещата и отново искам да повторя, че написаното не бива да се приема като данъчен съвет. Не твърдя, че правя нещата правилно и е редно от ваша страна да се консултирате с професионалист или просто да използвате услугите на някой компетентен счетоводител, който е извършвал подобни “операции”. За съжаление обаче, подобни счетоводители изобщо не се срещат често :).

Ще обърна внимание на следните активи и тяхното деклариране, тъй като само с тях имам практика:

  • Акции
  • ETF
  • ETC
  • Криптовалута
  • Различни лихви (от p2p, от свободния кеш в акаунта ни, от облигации и други подобни)

В тази статия НЯМА да намерите информация за това как се декларират договори за разлика (CFD), както и други спекулативни финансови инструменти като опции и валутни двойки например.

И така, да започваме с по-съществената част.

Как декларираме притежанието на активи? – ПРИЛОЖЕНИЕ 8

Всяка година, активите, които притежаваме, трябва да бъдат декларирани в ПРИЛОЖЕНИЕ 8 от Годишната Данъчна Декларация. По този начин ние описваме какво притежаваме към края на съответната данъчна година и с какви активи всъщност влизаме в следващата данъчна година.

Ако да речем през 2022-ра година сме закупували акции и ETF-и, то в началото на следващата година (2023-та) трябва да опишем с какви активи сме разполагали в края на 2022-ра (към 31.12.2022). Декларирайки притежаваните от нас активи, ние указваме на НАП с какво стартираме следващата година, т.е. с какви активи.

Самото деклариране в ПРИЛОЖЕНИЕ 8 не представлява данъчно събитие и данъци не се дължат. То е чисто информативно и извършвайки го, ние си гарантираме, че в даден момент в бъдещето, когато продадем активите, които притежаваме, то парите, които ще постъпят по банковата ни сметка от продажбата, ще имат доказуем произход.

Към края на всяка година декларираме всички активи, които притежаваме. Ако например през 2022-ра сме закупили 10 акции и не сме продали нито една от тях, то от месец Януари до края на месец Април 2023-та следва да опишем притежанието на тези 10 акции в Приложение 8.

Ако през 2023-та закупим още 10 акции и отново не продаваме нищо, то в ГДД през 2024-та трябва да декларираме тези активи, които сме закупили и притежаваме през 2023-та (10 акции), както и тези от предходната 2022-ра година (още 10 акции). Така декларираме притежание на общо 20 броя акции. Тоест, трябва да декларираме притежанието на всички активи, които имаме към края на данъчната година, независимо кога са придобити те – дали през текущата или минали години.

В ПРИЛОЖЕНИЕ 8 декларираме абсолютно всички акции и ETF-и, които имаме, независимо от коя борса са закупени и в каква валута. По-напред в статията ще покажа нагледно платформата на НАП и конкретни примери, като вземем хипотетично портфолио от различни активи от различни борси.

В ПРИЛОЖЕНИЕ 8 НЕ декларираме притежание на криптовалута или ETC (Exchange Traded Commodity). Този тип финансови инструменти се декларират в Приложение 5 при продажбата им.

В ПРИЛОЖЕНИЕ 8 декларираме и получените дивиденти през годината. За тях ще стане въпрос по-надолу в статията.

Как декларираме продажбата на активи? – ПРИЛОЖЕНИЕ 5

Тук се декларират сделките по продажба на акции, ETF-и, ETC и криптовалута и се дължи 10% данък върху печалбата. Важно е да знаем, че акциите и ETF-ите, които са изтъргувани на европейски регулирани пазари, т.е. на някои фондови борси от Европейския Съюз, са освободени от данък върху капиталовата печалба и затова тях не ги декларираме в това приложение.

Всички активи, които сме закупили от регулирани борси в ЕС и след това сме продали, се декларират в ПРИЛОЖЕНИЕ 13, но за това след малко.

Ако имате сделки по покупко-продажба на акции или части от акции, закупени например от американските фондови борси NYSE и NASDAQ, то следва да впишете тези сделки в ПРИЛОЖЕНИЕ 5, ако имате печалба след продажбата.

Ако например през 2022-ра сте закупили 1 акция на компанията APPLE за $150 и след това през същата година сте продали тази акция за $200, то вие имате $50 капиталова печалба. Дължите 10% данък върху печалбата, т.е. $50 х 10% = $5 данък.

Криптовалутата, която сме закупили и продали, също се декларира в ПРИЛОЖЕНИЕ 5 с цена на придобиване и цена при продажба. Съответно, ако разликата е положителна, т.е. на печалба сме, трябва тя да се обложи с 10% данък.

При ETC нещата стоят по същия начин. Тъй като това са дългови инструменти, а не акции или ETF-и, следва да декларираме продажбата им и съответно положителната разлика (печалбата) да обложим с 10% данък.

Загубите декларират ли се в ПРИЛОЖЕНИЕ 5, приспадат ли се от печалбата и плаща ли се по-малък данък в тези случаи?

Отговорът е ДА. Ако сте продали активи на загуба, може да впишете тези сделки в ПРИЛОЖЕНИЕ 5 заедно със сделките, от които имате печалба, и съответно данъкът за плащане ще се намали.

Ако да речем сте закупили акции на Apple за $1000 и сте ги продали на печалба за $1500, и в същото време сте закупили акции на Intel за $1000, но сте ги продали на загуба за $800, то вписвайки тези 2 сделки (една с печалба и една със загуба), платимият данък се намаля.

В този случай имате $500 печалба от продажбата на Apple и $200 загуба от продажбата на Intel. Калкулацията е следната:

Облагаема сума = $500 (печалба) – $200 (загуба) = $300

Дължим данък = $300 х 10% = $30

Ако нямате печалби през текущата данъчна година, то няма смисъл да декларирате и загуби, тъй като няма какво да ви се приспадне. Също, имайте предвид, че приспадането на загубите е валидно само за акции и ETF-и, които са изтъргувани на борси, които не са регулирани такива в ЕС. Ако разполагате само с активи закупени от европейски регулирани фондови борси, каквито са ETF-ите например, няма как продажба и съответно капиталова загуба да бъдат отчетени, за да намалят дължимия данък.

Не може да продавате и отчитате печалби от акции от NYSE и NASDAQ (американски борси) и да продавате на загуба и отчитате загуби от европейски регулирани борси, тъй като финансовите инструменти, които сме изтъргували на европейски регулирани фондови борси, следва да се декларират в друго приложение – ПРИЛОЖЕНИЕ 13.

Как декларираме продажбата на активи, за които не дължим данъци? – ПРИЛОЖЕНИЕ 13

Когато търгуваме акции и ETF-и, които са закупени и продадени на регулирани фондови борси в Европейския съюз, ние сме освободени от данък капиталова печалба. В това приложение декларираме необлагаемите доходи, а ето и извадка от самия закон:

Ето и какво представляват тези допълнителни разпоредби от заградената в червено т. 3:

Тоест, ако си закупувате акции и ETF-и от регулирани европейски пазари, като например фондовата борса XETRA във Франкфурт (Германия), или пък борсата EURONEXT в Амстердам (Нидерландия), то при продажбата им на печалба не дължите данъци.

Обърнете внимание, че тук не става въпрос за търговия само на европейски акции, т.е. на акции на европейски компании. Може да сте закупили акции на американски компании като Apple или Tesla от европейска борса и задължението да платите данък печалба отново отпада, въпреки, че това са американски компании. Важното е, че сделките по покупко-продажба са извършени на европейски борси.

При ETF-ите е ясно, че от 2018-та година, ние, като европейски граждани, имаме право да закупуваме ETF-и само от европейски борси, така наречените UCITS ETF-и. За повече детайли относно тези регулации, погледнете статията и видеото ми по темата за ETF-ите:

СТАТИЯ: Как да инвестираме в ETF (ЕТФ)

ВИДЕО:

За да проверите дали една борса е регулиран пазар или не, посетете следния уебсайт: https://www.esma.europa.eu/

След като сте на сайта на ESMA, скролнете малко надолу и потърсете ето тази секция от сайта, на която е изобразен един катинар (Access to Financial Data):

След това намерете следните заглавия оградени в червено и кликнете на тях – първо на Financial Instruments, за да ви се отвори dropdown менюто и след това на MiFiD Investment firms

На следващия екран може да изберете за Entity type: Regulated и да разгледате всички регулирани пазари и да потърсите този, който ви интересува или директно да потърсите по наименование, като имате и други опции за филтриране.

Как декларираме получените дивиденти? – ПРИЛОЖЕНИЕ 8

Дивидентите, които ни се изплащат, също трябва да се декларират. Това става отново в ПРИЛОЖЕНИЕ 8. За някои от получените дивиденти ние не дължим данъци, тъй като преди изплащането на дивидента, на нас ни е удържан данък при първоизточника.

Тоест, при нас пристига КЕШ, който вече е обложен с данък. В зависимост кой брокер използвате, удържаният данък може да е в различен размер. Това зависи от прилагането на Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО).

За да се приложи тази спогодба, е необходимо при регистрацията в инвестиционния посредник (брокер), да сте попълнили формата W-8BEN, която сваля данъкa, който ви се удържа на 10%. При някои брокери може да е необходимо допълнително да попълните и подадете тази декларация. Тя е свободно достъпна в интернет и се попълва лесно и бързо.

Брокерът, за който мога да потвърдя, че W-8BEN се валидира още при регистрацията, е INTERACTIVE BROKERS. Може да хвърлите по едно око на подробното ми видео за този брокер.

По принцип, при регистрация в Interactive Brokers не търсете формата W-8BEN да ви излиза за попълване в цялостен вид. Обикновено, когато посочите, че сте от България и че не сте данъчно задължено лице в САЩ, то брокерът автоматично прилага 10%-ната ставка за дивидентите. Тоест, декларацията за избягването на двойното данъчно облагане е в сила.

А сега нека обясним защо в крайна сметка не дължим данък върху дивидента в България в някои случаи, при които спогодбата се прилага. Данъчната ставка за дивиденти в нашата страна е 5%, т.е. толкова трябва да заплатим ние, когато получаваме дивидент. Ето и информацията от НАП:

А ето и извадка от самия закон, където се посочват данъчните ставки:

Доходите по чл. 38, ал. 1 са:

Тъй като на нас са ни удържани 10% или повече преди да ни бъде изплатен дивидентът, считайки, че Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО) е приложима, то ние не следва да заплащаме данък в България, тъй като дори сме надплатили с още 5% (ако са ни удържани 10%) от изискуемите 5% по българския закон – платили сме 10%, т.е. били са ни удържани.

Някои държави удържат повече от 10%, като Германия например. Ако инвестираме в немски компании, данъкът, който ни се удържа преди изплащането на дивидента обикновено е 26%.

Ето и какво може да намерите на уебсайта на НАП относно СИДДО:

Тук дори ни казват, че не е необходимо да се прилагат доказателства за удържания данък в чужбина, ако спогодбата за двойното данъчно облагане със съответната държава е “освобождаване с прогресия”. Обикновено обаче за дивиденти от САЩ и Европа се прилага “данъчен кредит”. След малко ще видим точно откъде се избира тази опция в самата декларация.

Ако инвестирате в акумулиращи ETF-и, то не следва да декларирате дивиденти, тъй като фонда автоматично ги реинвестира за вас.

И нека да завършим с един бърз пример. Да речем, че сте инвестирали в компанията Realty Income (O). Закупили сте акции на стойност $1000. Dividend Yield на тази компания е 4%. Това означава, че на вас ще ви бъде изплатен дивидент от $40 за 1 година.

В действителност, ако има действаща W-8BEN форма, дивидентът, който ще получите ще е $40 – 10% или с други думи, трябва да получите $36 дивидент. Декларирате дивидента, който сте получили в ПРИЛОЖЕНИЕ 8, включително с платения данък. Ще видим как точно става това след малко.

Кога се заплаща 15% данък? – ПРИЛОЖЕНИЕ 2

Ако купувате и продавате активи много често и дейността ви прилича на трейдърска, може да се наложи да декларирате сделките си не в ПРИЛОЖЕНИЕ 5, а в ПРИЛОЖЕНИЕ 2. Данъкът в този случай е 15%.

В закона не е упоменато по колко броя сделки на година е необходимо да правим, за да минем от Приложение 5 към Приложение 2. Някои твърдят, че повече от 5 сделки могат да се разглеждат от НАП като дейност по занятие и в този случай да трябва да се декларира в Приложение 2. Но това са само хипотетични предположения. Аз лично нямам опит с подобни казуси, тъй като съм дългосрочен инвеститор и не продавам, а само купувам :).

В закона обаче е написано, че всяка дейност, която прилича на дейност по занятие, се приема като точно такава. Тоест, ако с трейдинг си изкарвате хляба, може би ще трябва да декларирате в Приложение 2, така ще е редно, тъй като това за вас е дейност по занятие.

Ако обаче вашата дейност е друга, т.е. основните ви доходи са от съвсем друг тип, и инцидентно сте закупили и продали 5 или 10 пъти акции в годината, може би трябва да си ги впишете в ПРИЛОЖЕНИЕ 5, тъй като тези сделки не са част от някакво занятие, това не е основното ви занимание.

Тук отново подчертавам, че това са предположения. Всеки трябва сам да реши как да процедира. А не се знае и от НАП как могат да погледнат на отделните казуси.

Трябва ли да се регистрираме по ДДС, ако имаме оборот над 100 000 лв на фондовата борса за 1 година?

Тук отново вариантите са два. Ако предположим, че през годината сте закупили акции на стойност $50 000 и сте ги продали за $100 000, то имате оборот над 100 000 лв и възниква въпросът дали е нужна регистрация по ДДС.

Моето лично мнение е, че за подобни единични сделки регистрация не е нужна, защото, отново, това не е дейност по занятие, т.е. вие си имате друга работа, която работите, плащате си осигуровки и т.н. и тази капиталова печалба, която сте реализирали е единичен случай за годината.

Ако пък обаче правите подобни обороти често, на няколко пъти в годината, от НАП може да ви изискат регистрация по ДДС. Тук пак зависи как съответният данъчен служител ще “погледне” на отделните казуси.

Ако само купувате, без да продавате, то регистрация по ДДС със сигурност не е нужна.

Инвестиция с фирма – колко данъци дължим?

Ако имате отворен фирмен акаунт в някой брокер, от месец Януари 2021-ва влезе промяна в закона, според която данък печалба не се дължи не само на европейски регулирани борси, а и също на други регулирани борси в света, като тези в САЩ например.

Тоест, с фирмен акаунт може да търгувате акции на NYSE и NASDAQ и няма да трябва да заплащате данък капиталова печалба.

Как декларираме криптовалута? – ПРИЛОЖЕНИЕ 5

Криптовалутите декларираме в ПРИЛОЖЕНИЕ 5 при продажбата им. Не декларираме притежание в Приложение 8, тъй като няма как да сторим това. Приложение 8 е само за акции и ETF-и.

Мисля, че дотук покрих всичко, което знам по темата с данъците. Отново подчертавам, че нямам претенции всичко написано да е вярно или правилно на 100%. Просто ви давам моя прочит на законите :).

А сега да преминем към практическата част и да попълним една примерна Годишна Данъчна Декларация.

Попълване на Годишна Данъчна Декларация

Следва да симулираме едно примерно портфолио от активи, като операциите, които ще сме извършили, ще обхващат различни финансови инструменти, закупени на различни борси, по различно време, и съответно някои от тях ще бъдат продадени, за да може да минем през всички приложения, които споменах досега.

Естествено, ще е необходимо вие да си изтеглите statement от брокера, с който търгувате и там ще са посочени всички операции, които сте извършвали през годината. Отчетите на Interactive Brokers например са доста подробни и удобни, като там дори виждате и средната цена на придобиване на активите си. Може да прикачите изтеглените отчети към ГДД.

Попълване на ПРИЛОЖЕНИЕ 8

ЗАКУПЕНИ

ДАТААКТИВДЯЛОВЕЦЕНА
20.01.2021APPLE (AAPL) USA0.5$120
20.04.2021APPLE (AAPL) USA1$130
20.05.2021APPLE (AAPL) USA0.5$140
20.05.2021MICROSOFT (MSF) EU1€250
20.06.2021TESLA (TSLA) USA1$1000
20.08.2021SXR8 (ETF) EU1€350
20.09.2021SXR8 (ETF) EU1 €380

ПРОДАДЕНИ

ДАТА АКТИВ ДЯЛОВЕ ЦЕНА
20.10.2021TESLA (TSLA) USA1$1100
20.11.2021SXR8 (ETF) EU 1€400

ДИВИДЕНТИ

APPLE$1
MICROSOFT$2
  1. Първо влизаме в платформата на НАП с нашия ПИК код:

3. Попадаме на Общите Указания за попълване, които може да прочетете.

4. След това слизаме едно поле надолу – Данни за декларатора. Тук попълваме нашите лични данни.

5. Отиваме на част III и маркираме приложенията, които ще попълваме, за да ни се отключат те. Ще ви направи впечатление, че те са заключени по подразбиране и маркирайки ги и потвърждавайки нашия избор, те ще се отключат и ще станат достъпни за нас. Също, най-долу посочваме и колко файла (документа) ще прикачим към декларацията, ако ще прикачваме изобщо. От НАП съветват да го направим и може да прочетете това в инструкциите.

6. Отиваме на ПРИЛОЖЕНИЕ 8 и декларираме с какви активи влизаме в следващата година. От таблицата по-горе премахваме тези, които сме продали, тъй като тях ще опишем в другите приложения.

Тук ще разгледаме 2 начина, по които можем да опишем какво притежаваме към 31.12.2021. Първият начин е да опишем всяка сделка по покупката на активите на отделен ред, а вторият начин е да вземем средно претеглена цена на придобиване. Този 2-ри начин е изключително удачен, ако имаме много сделки.

Начин 1:

Както можем да видим, тук описахме 3-те акции на APPLE, които притежаваме в края на 2021-ва и сме закупили от американска борса + 1 акция на MICROSOFT, която е закупена от немска борса. Тези 4 сделки са в раздела АКЦИИ.

Забележете, че на цена на придобиване вписваме не цената за 1 дял на акцията, а инвестираната от нас сума.

ETF-ът SXR8, който сме закупили от немската борса, вписваме в раздела ДЯЛОВЕ или можем също да впишем тези активи и в раздел АКЦИИ. Нека всеки прецени как му е по-удобно и по-прегледно.

Виждаме, че за активите трябва да въведем цената им на придобиване, както и равностойността им в левове на датата на придобиване. Тук от НАП са ни улеснили доста и имаме бутон Валутни Курсове. Кликайки на него виждаме колко е бил курсът на долара на датата, която сме посочили. Просто умножаваме доларите по този курс и вписваме получената сума в ЛВ в колона 6.

За ETF-ите, тъй като са в евро, просто вписваме фиксирания курс от БНБ.

Начин 2:

Когато имаме множество сделки, можем да използваме една формула, чрез която ще определим една средна цена на придобиване. Ако например сте закупували акции на 20 компании всеки месец в продължение на 1 година, то може да сметнете колко много редове ще е необходимо да попълните. За да се избегне това, просто използваме следната формула, която е от самия закон.

Тази формула по принцип се прилага, когато продаваме активи, т.е. в ПРИЛОЖЕНИЕ 5 и тогава наистина нещата стават доста лесно, но така или иначе, тук в Приложение 8 я използваме отново, за да си улесним живота. Нека сметнем средната цена на придобиване на APPLE.

СПЦ = 120 х 0.5 + 130 х 1 + 140 х 0.5 / 0.5 + 1 + 0.5

СПЦ = $130

Тъй като ние разполагаме с 2 дяла, на цена на придобиване вписваме $260 ($130 х 2 дяла).

Ето и как вписваме това изчисление в ГДД:

Много е лесно в Interactive Brokers, ако да речем имаме много на брой сделки, от отчета Activity Statement просто отиваме на Open Positions, сумираме всички дялове и ги вписваме в колона 3 (Брой). След това събираме всички суми похарчени за активите и ги вписваме в колона 5, като в колона 6, просто превалутираме тази сума към 31 декември на съответната данъчна година или пък просто вписваме датата на последната транзакция, точно както е показано и във видеото.

Използваме колоните Quantity и Cost Basis, те са ни достатъчни. В Cost Basis влизат и комисионните на брокера. Забележете, че на Cost Basis дори всички суми са автоматично събрани за нас, което е отново едно голямо улеснение.

По този начин ще имаме всичко декларирано като акции и ETF-и на 1 ред. За някои може би ще е удачно за по-голяма прегледност просто да разделят за себе си умишлено еврови активи от доларови активи и отново, акции и ETF-и, но ако имате направена някаква екселска таблица, която ви смята абсолютно всичко накуп, не е грешка според мен всичко да е на 1 ред.

Имайте предвид, че не е от толкова голямо значение броя дялове, който вписваме в колона 3, тъй като знаем, че компаниите могат да направят stock split-ове и по този начин да увеличат бройката на дяловете, които притежаваме, както е възможен варианта и за reverse stock split-ове, което пък ще намали броя на дяловете. В крайна сметка, важна е общо инвестираната сума, това е.

7. И докато сме на ПРИЛОЖЕНИЕ 8, нека въведем и декларираме дивидентите, които сме получили през годината. Отиваме на част IV от приложението и въвеждаме името на компанията, от която сме получили дивидент, в нашия случай APPLE и MICROSOFT. След това избираме държавата, в която тези компании оперират, избираме код 8141, който е за доходи от дивиденти от източник в чужбина, и накрая, в колона 5, в която посочваме метода за прилагане на СИДДО, избираме код 1, тъй като цифрата 1 се отнася за метода “данъчен кредит”.

Накрая, въвеждаме брутната сума на получения дивидент не в съответната валута, а конвертирана в левове, т.е. конвертираме получените в долари дивиденти в левове по съответния валутен курс, който изберем, а той може да бъде дата на последния получен дивидент например или директно отново към 31 декември на съответната данъчна година.

Ако искате и мислите, че е най-правилно, може просто да изпишете всички дивиденти, които сте получили компания по компания за всяко тримесечие примерно, но представяте си колко работа е това. Естествено, ако имате много на брой компании, има го и варианта отново да съберете всичко на едно място и да въведете на 1 ред. Не твърдя, че е правилно обаче. За съжаление, все още никой не може да каже кое точно е правилно и кое грешно 🙂

В случая ще взема валутен курс от 1.76 като предположа, че това е курса към края на годината. Колони 7 и 8 оставяме празни, а в колона 9 вписваме платения данък в чужбина, като трябва да видим от брокера ни колко точно данък ни е удържан. В случая с Interactive Brokers този данък е 10% и след малко ще покажем как се вижда от отчета точно.

При Apple, данъкът на $1 е 10%, т.е. $0.10. Като умножим $0.10 с 1.76 (курса), получаваме 0.176 лв и аз ще закръгля на 0.18 лв. Същата сметка правим и за Microsoft и в случая удържаният данък, т.е. платеният такъв е 0.35 лв.

В случая, понеже са ни удържани 10% данък при първоизточника, а ние в България дължим 5%, то това автоматично означава, че нямаме задължение да плащаме данък в България.

При декларирането на ETF-и, при които е удържан данък, процедурата е абсолютно същата като при акциите, като за държава се посочва държавата, в която е регистриран ETF-а. Можем много лесно да разберем къде е регистрацията от сайта justetf.com. Ето например за ETF-a VHYL:

Когато обаче имаме акция или ETF, при които не ни е удържан данък при първоизточника, ние следва да декларираме получения дивидент и да заплатим 5% данък в България. Да предположим за този пример, че сме инвестирали във VHYL – това е ETF, който не удържа данък дивидент. Добавяме още един ред, ако искаме всичко да е отделено, избираме си държава Ирландия, кодът в колона 4 е отново 8141, в колона 5 избираме този път вече код 3, тъй като това е кодът, който трябва да изберем, защото ние ще плащаме данък.

След това в колона 6 въвеждаме сумата в лева, която сме получили като дивидент и за целта ще използвам същия курс от 1.76. За $1 дивидент, сумата е 1.76 лв. Колони 7, 8, 9, 10 и 11 оставяме празни и в колона 12 попълваме сумата, която трябва да платим като данък. Тази сума е 5% от получения дивидент или това е 1.76 лв х 5% = 0.088 лв. Закръглям на 0.09 лв.

След като подадем декларацията до няколко часа ще получим имейл, който ще ни даде възможност да се логнем отново и да заплатим нужните данъци, както от това приложение, така и от останалите приложения, които сме попълнили.

Ето и една извадка, която използвахме във видеото и от нея се вижда колко процента е удържания данък (withholding tax), а ако липсва удържан данък за някой финансов инструмент, просто ние трябва да го платим в България, както го направихме с VHYL.

От скрийншота се вижда, че имаме 2 колони – Dividends и Withholding Tax. Лесно можем да засечем колко точно ни е удържано като данък. В случая виждаме датата 15.05.2023. Получили сме дивидент $1.28 от компанията Realty Income. Вдясно в колоната Withholding Tax виждаме, че ни е удържана сумата от $0.13. Това е 10% удържан данък, защото $1.28 х 10% = $0.128 или закръглено $0.13.

Виждаме, че сме получили $1 дивидент от ETF-а VHYL, но в Withholding Tax нямаме удържан данък, така че ние трябва да си го декларираме и заплатим 5%.

Ако акаунтът ви в Interactive Brokers е нов, следете за това колко точно ви удържат при получаване на дивидентите, защото има няколко вече случаи, когато въпреки, че акаунтите са регистрирани от България, данъкът, който се удържа при първоизточника е 30%.

В тези случаи, ако видите такава нередност за компании в САЩ, пишете на брокера, за да въведат коректно данните ви за използване на СИДДО (W-8BEN). Ако имате надвзети данъци, може би ще ви върнат и надвзетите пари, така че определено се свържете с брокера.

И с това приключваме с ПРИЛОЖЕНИЕ 8. Може да се ориентирате в лявата част на платформата, най-долу, и ако желаете да прикачите извлечението си от брокера, екселска таблица или друг вид документ, който показва описаното в приложението. Ако имате statement-и от брокера, според мен е добре да ги приложите.

В Interactive Brokers, в началото на всяка година излиза Annual Statement за изминалата година, така че този отчет лично според мен е напълно достатъчен.

Попълване на ПРИЛОЖЕНИЕ 5

Преминаваме сега към ПРИЛОЖЕНИЕ 5, където ще декларираме продажбата на акциите на TESLA. Декларираме сделката тук в това приложение, защото сме закупили и продали акциите на американската фондова борса NASDAQ и това води до данъчно задължение, т.е. трябва да заплатим 10% данък върху печалбата.

Ако пък също имаме и загуба, нея можем да впишем и по този начин ще намалим сумата, която ще бъде обложена с данък.

  1. Отиваме на ТАБЛИЦА 2 на приложението и избираме код 508, тъй като това е кодът за деклариране на продажби на акции и други финансови активи. В колона 3 посочваме сумата в ЛВ по продажбата на акциите, а в колона 4 посочваме сумата по придобиването им, отново в ЛВ. След това, в колона 5 вписваме колко ни е печалбата – от продажната цена изваждаме цената, на която сме закупили. Преди тази операция се извършваше автоматично, а сега ние трябва да изчислим и въведем какво излиза като печалба.

Тъй като ние сме купували и продавали TESLA в USD (долари), то трябва да вземем курсовете за съответния ден, когато сме осъществили сделките по покупка и продажба. За целта, отиваме на сайта на БНБ и намираме в архива колко е бил курсът на долара спрямо лева на 20.05.2021 и колко е бил той на 20.10.2021.

Както може би предполагате, тук отново можем да приложим средната цена на придобиване, която разгледахме при попълването на ПРИЛОЖЕНИЕ 8. Пускам формулата тук отново, тъй като чрез нея може да обедините акциите си на един ред.

Средно претеглена цена формула

Ясно се вижда каква е данъчната основа, т.е. върху каква сума трябва да заплатим данък. В нашия случай, 248.25 лв х 10% = 24.83 лв

Забележете, че от 2024-та година имаме право да попълваме само на 1 ред сделките с код 508! Това означава, че трябва да сметнем всички приходи на един ред от продажби на акции, ETF (ако не са на регулирани пазари), криптовалути и други активи, които попадат в това приложение и за тях се заплаща 10% данък.

След това трябва да сметнем всички активи, които сме продавали на загуба, за да можем да въведем в съответната част на този ред, за да приспаднем загубите от печалбите и така да намалим данъка си.

Нека хипотетично видим какво се случва, когато сме продавали акции или други активи на загуба и тях също вкараме в сметката. Да предположим, че сме разполагали с акции на NETFLIX на стойност $1000 (1620 лв) и след като цената е паднала с 20% сме ги продали на загуба за $800 (1296 лв).

В този случай към сумата от продажба на акциите на TESLA ще добавим в левове 1296 лв и ще получим следната сметка: 1851 + 1296 = 3147. Въвеждаме тази сума в колона 3.

След това, към сумата от 1602.75 в колона 4 добавяме и сумата за придобиването на Netflix: 1602.75 + 1620 лв = 3222.75.

Реализираната печалба (248.25 лв) от акциите на TESLA си остава същата в колона 5, а в колона 6 вписваме реализираната загуба от акциите на Netflix, която е 1620 – 1296 = 324 лв и така получаваме данък за внасяне 0.00 лв, защото загубите ни са повече от печалбите.

От картинката става ясно, че когато сме претърпели по-голяма загуба отколкото печалба сме имали, то данъкът, който трябва да заплатим е 0.00 лв. Да видим последно сега и ако загубата е по-малка от печалбата. Да речем, че сме притежавали акции на NVIDIA за $100 (160 лв) и сме продали на загуба за $80 (128 лв). Това, което се случва е, че декларираната загуба се приспада от печалбата и намаля дължимия данък. Но за тази цел, както е видимо, трябва да сме продавали на загуба, т.е. трябва да имаме реализирана загуба.

Ето я и сметката: 1851 лв (продажба на акции на Tesla) + 128 лв (продажба на акции на NVIDIA) = 1979 лв. Вписваме в колона 3.

След това, в колона 4 правим следните въвеждания: 1602.75 лв (сумата на придобиване на акции на TESLA) + 160 лв (сумата на придобиване на акции на NVIDIA) = 1762.75 лв.

Печалбата от акциите на Tesla си остава 248.25 лв и я въвеждаме в колона 5, а реализираната загуба от акциите на NVIDIA е 160 – 128 = 32 лв и въвеждаме тази стойност в колона 6. Ето как облагаемият ни доход пада от 248.25 лв на 216.25 лв.

Ако имате много сделки с различни класове активи през изминалата година, удачно е да си направите екселска таблица, в която да следите всичко това на един ред и след това просто да го въведете в ГДД с код 508.

И естествено, както и в Приложение 8, вариантът с финалния валутен курс за годината може би също е приложим, защото, ако имаме много сделки ще падне голямо смятане за всяка покупка и продажба точно какъв е бил курсът. Ако имаме 1-2-3 продажби да, но повече вече започва да става доста тежка работа.

Мисля, че с това се изчерпва ПРИЛОЖЕНИЕ 5. Преминаваме нататък.

Попълване на ПРИЛОЖЕНИЕ 13

Още веднъж, в ПРИЛОЖЕНИЕ 13 вписваме необлагаемите доходи. Това може да са акции или ETF-и, които сме закупили от фондови борси в Европейския съюз – XETRA, EURONEXT, BORSA ITALIANA и други.

Ние имаме 1 дял SXR8, който сме продали и сега следва да въведем тази операция в приложението.

  1. Отваряме ПРИЛОЖЕНИЕ 13 и хвърляме поглед към ЧАСТ II Необлагаеми доходи от прехвърляне на имущество, придобити през годината
  2. Намираме код 5081Доходи от разпореждане с финансови инструменти, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ. Ето извадка и от самия закон:

3. Продали сме 1 дял SXR8, както сме описали в примерната ни таблица. Попълваме цена на придобиване в лева по курс за годината или за деня, в който сме направили сделката, т.е. в който сме закупили. От примерната таблица имаме първата покупка на SXR8 – 1 дял за €350. Умножаваме по примерния в случая курс 1.95 и получаваме 682.50 лв. Тази сума вписваме в колоната цена на придобиване.

Втората покупка на SXR8 не я пипаме и ето защо – Тъй като повечето брокери по подразбиране използват метода FIFO, включително и Interactive Brokers, това означава, че първата продажба всъщност е на първата покупка, защото точно това означава това съкращение – First In First Out.

Продали сме 1 дял от SXR8 за €400. Умножаваме отново по 1.95 и получаваме сума от продажбата 780 лв. Въвеждаме тази сума в колоната за брутен размер на дохода.

Разликата между 780 лв и 682.50 лв (97.50 лв) всъщност е печалбата ни, която в случая е необлагаема. И готово! Попълнихме и Приложение 13. Ако имате повече от една продажби, които са необлагаеми, отново трябва да сметнете всичко на един ред, защото приложението не позволява повече от едно въвеждания.

След като всичко това е изпълнено, всички приложения са попълнени и също сте прикачили файловете си, просто кликнете на синия бутон ПРОВЕРКА И ПОДАВАНЕ и следвайте инструкциите по заплащане на дължимите данъци (ако има такива). Ще получите допълнително имейл за потвърждение и след това за плащане, като имате възможността да заплатите онлайн с карта.

Е, приятели, мисля, че това беше дългоочакваната тема за данъците. Отново искам да отбележа, че статията ще бъде ъпдейтвана постоянно и целта ми ще е да я държа максимално актуална към текущата данъчна обстановка. Затова ще ми е нужна и вашата помощ, която смятам, че няма да ми спестите :).

Благодаря ви, че прочетохте всичко това, отдавна не бях писал толкова дълга статия, но за мен беше удоволствие и се надявам написаното да помогне на много хора, да изясни въпроси, които досега са били неясни или непълни, и най-важното, да успокои начинаещите инвеститори, защото виждате, че няма нищо страшно :).

Другото нещо, което искам да повторя и потретя, е че аз не съм данъчен служител, нито данъчен консултант. Не приемайте всичко написано тук за чиста монета, това не е данъчен или инвестиционен съвет. Съдържанието е изцяло с образователна цел, като ясно заявявам, че нямам претенции всичко или дори част от тази статия да е на 100% вярна. Просто тук споделям моя прочит на ЗДДФЛ, показвам как аз бих направил нещата, и оттук нататък всеки поотделно си преценя как да процедира.

Споделяйте тази статия, ако я намирате за полезна. Нека достигнем до още повече Българи, които искат да бъдат успешни инвеститори и примерни граждани, плащащи данъци :). Очаквайте и видеото в YOUTUBE, с което смятам, че ще достигнем до още повече хора. Но тук, тази статия ще е основният и ъпдейтван източник на информация.


***Представям ви най-детайлния видео курс за начинаещи инвеститори: “Как да инвестирам като нищо не разбирам?. Този курс ви дава ключови основни знания за това как работи фондовата борса и активите, които се предлагат там. Ще разберете фундаментално всичко за инвестициите!

***Представям ви първата си книга: “Силата на Дивидентите”, която идва с видео курс и калкулатор. Това е един цялостен наръчник по инвестиране в дивидентни компании.

Aко искате да станете ПРО в инвестирането в активи и в инвестирането в стойност, то определено хвърлете едно око на продуктите и услугите, които предлагам. Те са изцяло практически насочени и вече работят за стотици хора в България, просто защото дават реални и работещи решения.

Angelov Dimitar Community е затвореното ни общество от инвеститори, където НЕ СЕ дават инвестиционни съвети и на дневна база с изцяло информационна цел анализираме различни инвестиционни възможности, имаме си платформа за анализ, която си е само наша и всеки може да допринесе за доразвиването на тази платформа, която дава всичко необходимо за един стойностен анализ на която и да е компания от фондовата борса.

Правим си срещи на живо всяка седмица в ZOOM, имаме запис на всички срещи, обучаваме се на различни теми, имаме workshop-ове, имаме тонове информация в нашия DISCORD сървър, готови портфолиа, тестваме различни стратегии на инвестиране с информационна и тестова цел. 

Ако искате да се присъедините, със сигурност няма да съжалявате! 

Цената на Angelov Dimitar Community ще е винаги подценена, бъдете сигурни в това! 

Абонирай се за Angelov Dimitar Community – Абонамент

Ако имате въпроси относно услугите и продуктите, запишете си една безплатна 15 минутна информативна консултация с мен по телефона и ще обсъдим това, което ви интересува.

БЕЗПЛАТНА ИНФОРМАТИВНА КОНСУЛТАЦИЯ

*Съдържанието на този уебсайт под формата на статии, видеа, продукти и услуги не бива да се приема като финансов или инвестиционен съвет. Инвестициите могат да се понижават и повишават. Капиталът ви е изложен на риск. НЕ инвестирайте, ако не сте наясно с този факт! Винаги взимайте информирани решения, базирани на собствено проучване.


Инвестиции с фиксирана доходност от 7% на година. Избери алтернативата на банков депозит iuvoSAVE: РЕГИСТРАЦИЯ! 

Инвестиции с фиксирана доходност от 6.75% на година с Bondora Go & Grow: РЕГИСТРАЦИЯ! 

Не забравяйте да се абонирате и за бюлетина на сайта, който ви изпращам всяка седмица с новини, новости, разсъждения върху пазарите и инвестициите – АБОНИРАЙ СЕ

Ако искате да подкрепите моя проект angelovdimitar.com, направете го в PATREON:

https://www.patreon.com/AngelovDimitar

Последвайте ме и във FBINSTAGRAM и TikTok

За да получавате известия за нови статии на сайта, запишете се за известия от камбанката в долния десен ъгъл на вашия екран.

Благодаря ви и до скоро!

360 коментара

  • Здравейте,
    ако един ETF е закупен от нерегулиран пазар преди години, а е продаден на регулиран, какво следва? Имали ли сте такъв казус?

    Благодаря!

  • Ивайло Ивано

    Здравейте,
    На първо място адмирации за изчерпателната статия.
    При мен съществъва казус в, който е закупен IWDA – ETF през 2023 , но поради незнание не е регистриран в приложение 8 . Какъв би бил подхода за декларирането му:
    1 . Да се регистрира възможно най-бързо тази година
    2. Да се изчака 2025 и да се опомене със закупените акции през 2024 година
    При тези обстоятелства при, които не е реализирана продажба и печалба има ли опасност от глоби ?

    • A

      Здравейте! Със следващата данъчна декларация включете и този ETF. Сега веднага няма как да го направите, тъй като декларациите се подават само от януари до април.

  • Здравейте,

    Тъй като не дължим данък за финансови активи закупени от европейски борси, това значи ли, че и Биткойн купен от Ibis не би трябвало да се облага с данък? Или криптовалутите са отделна гоберния от ETF-и и акции и за тях се дължи данък 10% независимо от къде са закупени?

  • Здравейте:
    Прочетох статията.Имам следния въпрос.
    Идентична ли е ситуацията за попънването на данъчната декларация и за юридически лица?
    Например: Плаща ли се данък върху нереализирани печалби или само се декпарират акции етф и др.

    • A

      Здравейте! Не съм данъчен експерт. Консултирайте се с такъв за по-ясна информация. Това, което аз знам е, че данъци върху печалбата не се плащат и на други регулирани пазари, като американските например, ако инвестираме с юридическо лице. За нереализираните печалби никога не се плаща данък. Декларирането няма как да се избегне, то трябва да бъде направено.

  • Здравейте, имам въпрос относно търговията със злато, така наречения day trading тъй като се ровя търся и все нищо конкретно не намирам. Да кажем целогодишно търгувам злато през брокер купувам продавам и така по няколко пъти всеки ден с голям leverage и така правя печалби да приемем да са примерно 3000 лв на месец от които тегля по банкова сметка 1500 лв, също така след като не тегля цялата печалба аз ползвам остатъка за да имам повече баланс в акаунта и съответно да търгувам по-големи суми и така баланса расте с всеки изминал месец а аз си тегля единствено 1500 лв. Въпроса ми е как се изчислява данъка на тези суми и дали се дължат осигуровки като се има предвид че ме осигуряват във фирма на 2 часа. Ще се радвам да ми се обясни простичко защото много се обърквам вече и не знам как да процедирам. Благодаря!

    • A

      По принцип за търговия, не само със злато, а и с каквото и да е друго би следвало да се плаща 15% данък на печалбата и тук няма значение дали парите стоят в брокера и колко се теглят. Има ли транзакция с печалба, плаща се върху печалбата данък.

      • Значи данъци трябва да се платят на цялата печалба която съм направил за даден период и няма значение дали съм теглил пари или не защото си мислех че трябва да плащам само на парите които съм теглил по банков път а тези в брокера които остават не подлежат на данък. А осигурявки трябва ли да плащам на тези пари. Благодаря

        • A

          Няма значение дали парите са при брокера или по сметката. Има ли транзакция с печалба, данък се дължи. За по-детайлни обяснения може да се обърнете към данъчен консултант. Препоръчвам Марина Мучаквоа, тя е наясно с тези въпроси.

  • Здравейте,
    Имам следния въпрос за деклариране на ETF-и: Ползвам Trading 212 и купувам само ETF-и, който са листнати на германската борса XETRA, тоест на регулиран европейски пазар. През приложението на брокера транзакциие ми излизат (OTC), въпреки че са листнати на регулиран пазар. В този случай мога ли да ги декларирам в приложение 13, където се описват необлагаемите финансови инструменти? Поздрави,

  • Цветелин Павлов

    Здравейте,
    При деклариране на доходи от Interactive Brokers и от ETH stacking в Binance, трябва ли да прикрепям документи, за доказване на доходите последната секция.
    Ако да, какви документи трябва да прикрепя? Activity Statement-а от IB или има по-малко подробна справка?

  • Здравейте!

    Благодаря за услилията и подробната информация!

    Имам няколко специфични въпроса.

    1. Как се декларират performance shares? Акции на компанията, за която работиш, обещани ти при изпълнение на определени условия – напр. престой във фирмата, резултати и др. Например, ако останеш във фирмата 5 години и си постигаш таргетите всяка година, ще получиш 100 акции. Пазарната им цена е 1000 евро, но ти не си платил нищо за тях. Акциите ти стоят в акаунта на фирмата, за която работиш – има специален отдел за обслужване на инвеститори. Тези performance shares не се отразяват по никакъв начин към местния payroll.

    2. Как се декларират бонуси за лоялност? Например, имам 100 акции на компания Х, придобити на обща стойност 1000 лв. Тя решава, че има неразпределена печалба и за всички държатели, които си държат акциите поне 3 години, ще има даде бонус от по 1 акция на всеки 10 притежавани. Реално се вдига броят на акциите, но сумата на придобиване на допълнителните е 0 лв. Така ли се отразява – +10 акции, стойност 0 или 110 акции на стойност 1000 лв?

    3. При инвестиции в някои платформи се дават бонуси за вход или кампаниийно, например 2-5% от инвестираната сума. Искаш да вкараш 1000 евро в проект, платформата ти изисква да вкараш само 950 евро от твоята сметка, останалите са промоционален бонус от платформата. Как този бонус се отразява в декларацията?

    Благодаря предварително!

  • Здравейте,
    Притежавам дялове във взаимен Фонд на ОББ Експертийз Баланс в лева.
    Как се декларира това в приложение 8 на ГДД?
    Благодаря

  • Димитар Костов

    Здравей Митко,
    1)Имам за по долната компания неудържани такси от Интер.брокер и трябва да си ги декларирам и платя според БГ закона 5%.
    Въпроса ми е и за 2 та реда ли,понеже едното е дивидент а другото е нещо друго?

    8GC CH Not Qualified Return of Capital 18.73 EUR Withhold 0.00
    8GC Qualified -Other Ordinary Dividend 6.81 EUR Withhold 0.00

    2) Само инфо!Имам и DHL, и там удържаната такса за дивидент ми е над 26%,писах на брокера според твоите съвети,но той ми отговори,че за този дивидент таксата се удържа от първоизточника и не може да ми я намалят.

    Благодаря за това което правиш. Жив и здрав бъди,ще се радвам да ми отговориш скоро,понеже трябва да пускам данъчната декларация 🙂

    • A

      Здравей!

      Първо, за 26%, толкова е, не мжое да е по-малко, от Европа, от Германия са толкова удръжките за дивидентите и няма как да се избегнат, освен ако не инвестираш като юридическо лице. Тогава няма да ти удържат данък и ще трябва да заплатиш само 5% в България.

      Относно 2-те ртазпределения, не съм напълно сигурен, но по всяка вероятно става дума за допълнителен дивидент. Някои компании раздават такива от време на време, така че 5% и на него.

  • Христиан Русев

    Здравей, много изчерпателна и полезна статия! Ако може да споделиш и за доходите от ютуб (adsense) дали се попълва ГДД и към кое приложение се прилагат.

    • A

      Здравей!

      За доходи от youtube (adsense) се изисква регистрация по ДДС, т.е. да имаш фирма и там вече нещата са по различен начин или пък като физическо лице може да се регистрираш по ДДС, но там не съм наясно точно какво трябва да се направи.

  • Христиан Русев

    Много детайлна и изчерпателна статия! Интересно ми е и друго, тъй като също развивам и канал в ютуб. Получавам малки доходи чрез adsense, които са вече данъчно обложени от САЩ. Попълва ли се данъчна декларация и за тях, и към кое приложение фигурират? Ако може да споделиш опита си, тъй като развиваш и ютуб канал. 🙂

    • A

      Както написах и в предния канал, аз действам с фирма по ДДС, защото така трябва да се направи, тъй като получаваш доходи от Гугъл Ирландия, т.е. от друга държава в ЕС и тези доходи не се облагат тук в БГ, защото вече са обложени там в Ирландия.

  • Николай Симитчийски

    Здравейте,

    някаква идея дали Boerse Stuttgart cats GmbH е регулиран? В ESMA излиза като Investment firm, доста от транзакциите ми в IBKR са от FWB2 или SWB2. FWB2 трябва да е FRANKFURTER WERTPAPIERBOERSE, което е REGULIERTER MARKT, как стоят нещата с SWB?

    Също така би ли споделил как описваш акции закупени от Revolut? Виждам, че имат годишен Tax документ, но там включват само продажби, а да опишеш покупките трябва да сваляш месечни activity statements.

  • Здравейте,

    някаква идея дали Boerse Stuttgart cats GmbH е регулиран? В ESMA излиза като Investment firm, доста от транзакциите ми в IBKR са от FWB2 или SWB2. FWB2 трябва да е FRANKFURTER WERTPAPIERBOERSE, което е REGULIERTER MARKT, как стоят нещата с SWB?

  • Здравей,

    * би ли споделил как описваш акции закупени от Revolut? Виждам, че имат годишен Tax документ, но там включват само продажби, а да опишеш покупките трябва да сваляш месечни activity statements.
    * В сайта за проверка за това кои пазари са регулирани и кои не – FWB2/SWB2 не ги намирам (мисля, че са Frankfurt/ Stuttgart)

    • A

      Здравей!

      За съжаление нямам представа как стоят нещата в Револют към момента. Нека някой запознат да коментира и да даде отговор.

      • До колкото разбрах от Revolut support-a казват, че USD базирани stocks търгуват на NYSE/NASDAQ, a EUR базирани stocks на Tradegate (което е регулиран пазар). В случая трябва ли да плащаме данъци върху печалби реализирани през Revolut от EUR базирани stocks?

  • Здравей Митко,
    Изчерпателна и полезна информация.
    Оценявам труда ти за представяне на подробната и комплесна услуга на инвеститорите.
    Поздравявам те за усилието да за повишаване на културата на инвестирането.
    Еди въпрос, защо вече не се споменава Trading 212, а само Interactive brokers?
    Надявам се, че все още представляват интерес за теб и нас разбира се.
    Успех и продължавай все така!!!

    • A

      Здравей, не съм чувал за проблеми с T212, Interactive Brokers се споменава най-често, винаги е било така, това е най-удачният брокер за България. Т212 даваха безплатни акции по едно време, затова се споменаваше, защото беше win-win ситуация. Като платформа мисля, че се развиват добре, не виждам проблем с тях.

  • Здравейте,
    Къде може да се провери какъв е дължимият данък за дивиденти получени от различните страни като Нидерландия, Дания, Швеция и т.н.?

  • Още едно допълнение (има го в края на видеото с Марина, за попълване на ГДД, но липсва в статията).
    Interactive Brokers плаща лихви по неизполвзаните пари в акаунта. Тази лихви са обложени с данък при източника. В данъчната декларация влизат на две места. Първо, в приложение 6, част 1, с код 603 (където са сумирани евентуално с други лихви, от споделени кредити P2P). Второ, в приложение 9, част 2, с код 603. Второто предотвратява двойното данъчно облагане.
    Като доказателство за удържаната в чужбина лихва, към декларацията се прикача документа от ирландските данъчни (Form R-185 – Certificate of Income Tax Deduction). Може да се изтегли от сайта на Interactive Brokers, секцията Performance & Reports / Tax Documents / Tax Forms for … (година).

  • Допълнение. Ако човек прави повече от 25 трансакции на борсата в рамките на 3 месеца, попада в списъка за следене на НАП, целящ откриване на търгуващи “по занятие”. Източник: Марина Мучакова, видеото за попълване на ГДД, минута 11:00.

    Предложение. Коментарите към статията са претрупани и става трудно да се обхванат. Най-добре е да се разчистят, като тези, които уточняват или разширяват статията да се интегрират в нея. Тези които не допринасят да се изтрият.

    • Фен съм на Марина, но тук тя говори пълни небивалици 🙂
      Никой не следи дребните транзакции за покупки. Целта е да се следят “трансграничните плащания” към теб. Плащанията от същата държава в която е твоята сметка – не е трансгранично, трябва да е друга държава.
      Също така твоите изходящи транзакции не се следят, без значение дали са към чужбина или в БГ.
      Ето тук го четох, нека някой да даде линк към това което Марина говори:
      https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/dds-pr-sdelki-v-ES/Novi-pravila-za-dostavchicite-na-platejni-uslugi

  • Здравей Димитър,
    Благодаря ти за детайлната информация, която споделяш. Благодарение на твоите видеа започнах инвестиции в ИТФ през 2023 и сега попълвам ГДД, за първи път. След като изгледах внимателно последното ти видео по темата имам само един въпрос. Получената бонус акция при регистрация в Т212, ще декларирам като акция и нейния дивидент в приложение 8, а някой ден в бъдещето, когато я продам, ще декларирам дохода в приложение 6, като конкретна сума. Така ли е или бъркам?
    Поздрави,
    Тихомир

  • Здравейте, искам да питам нещо относно попълването в ГДД на доходи от продажба на крипто.Криптото е продадено на инвестиционен посредник и имам бордеро за продажбата, трябва ли да го прикачвам към ГДД или не.Другият ми въпрос е затова, че пиша 0 на цена на придобиване по ред причини и това може ли да ми създаде бъдещи проблеми при положение, че си плащам данъка върху цялата продажна цена?

  • Много полезни коментари, изчерпателни! Поздравления! Отварям скоба: Много хора ( в т.ч. и аз) инвестират освен на борсите и във взаимни фондове. Така и не успях да се ориентирам дали е необходимо да се подава ГДД? Общо взето от проспектите на управляващите фондове не става ясно къде се търгуват техните придобити акции.

    • A

      Здравейте! Най-добре попитайте мястото, откъдето купувате взаимните фондове, но като цяло не съм чувал някой да декларира такива фондове, мисля, че дружествата, които ги предлагат имат грижата за това.

  • Здравейте, днес прочетох ново инфо от ъпдейтнатия закон за признатите разходи:

    “Какво са нормативно признатите разходи?
    От 01.01.2024 г. за продажбата или замяна на финансови активи бяха въведени 10% нормативно признати разходи. Този режим е по-благоприятен, защото фиксира тези разходи на 10%, независимо от действителния им размер.
    На практика, това означава, че за да получим данъчната основа, трябва да извадим загубата от печалбата, и полученият резултат да намалим с 10%. Иначе казано, данъчната основа е 90% от печалбата минус загубата.”

    Добре да, ами ако няма загуба, а само печалба, пак ли печалбата се намалята с 10% и след това приспадат и основните 10% от нея?Това отнася ли се и за USA traded акции и крипто или е само за акции?

    Ето пример на горната ми логика:
    Купили сме акции за 100 и сте ги продали за 200.

    – Брутната печалба от продажбата е 100 (200 – 100).
    – Нормативно признатите разходи са 10% от брутната печалба, което прави 10 (10% от 100).
    – Данъчната основа, след приспадане на нормативно признатите разходи, е 90 (100 – 10).
    – Дължимият данък, като се приложи общата данъчна ставка от 10% върху данъчната основа, е 9 (10% от 90).

    Така, според българския закон, ефективен от 01.01.2024 г., данъкът, който бихте дължали от тази трансакция, е 9лв?

  • Здравейте, имам въпрос за закупени, притежавани/продадени акции от Trading 212.
    Когато се попълва приложение N.8 за тях, трябва ли да се добавят таксите към брокера за закупуването към общата придобивна цена?
    Също така когато се попълва приложение N.5, задължително ли е пак като условие да се смятат и таксите за придобиването и съответно ще се намали така данъка? Има ли някакви последствия, ако ги игнорираме?

  • Здравейте,
    в предвид приближаване на крайния срок за подаване на Форма СПБ-8 в БНБ, имам няколко въпроса:
    1. Свободните средства декларират ли се? Ако да като предоставени или като получени финансови кредити?
    2. Страната за IB, Ирландия ли е?
    3. Акциите/ЕТФ като брой ли се вписват или като обща сума за съответния актив/ISIN?
    4. Последен въпрос:) – какъв е вашия коментар за подаване на СПБ – 8 по пощата, на хартиен носител, вместо по електронен път?

    Предварително ви благодаря.

  • Здравейте,
    Имам закупени Български взаимни фондове. Трябва ли да ги декларирам и как при положение, че Приложение 8 е само за акции/дялове в чужбина?

  • Здравейте,

    Установих, че от тази година в годишната данъчна декларация не фигурира код 1004(ПРИЛОЖЕНИЕ 13 ЧАСТ I – Необлагаеми доходи придобити през годината.)
    Имате ли мнение по този въпрос?

  • Здравейте! Доходите, получени в Интерактив брокерс по неинвестираните парични средства като какъв доход се считат, облагат ли се и къде се попълват в данъчната декларация?

  • Александър Зеленоградски

    Здравейте, дължимият данък върху акции вече не е ли 9% по силата на чл. 33 (3) ЗДДФЛ?

  • Ангел Даскалов

    Здравейте,
    Благодаря много! Много полезна информация.
    Аз ползвам IBKR от 5 години. Купувам само UCITS ETF-и от EU stock exchanges.
    В момента плащам 6 Euro на trade.
    Когато слагам trade order избирам smart exchange, но най често ги купувам от Frankfurt или Амстердам stock exchange.
    Има ли възможност да плащам по мако от 6 Euro на trade или това е оптималният comission.
    Благодаря.
    Ангел Даскалов

  • Здравей,

    Благодаря много за изчерпателната статия!

    Имам въпрос относно Приложение 8 и по-точно частта, където трябва да декларираме какво притежаваме за съответната година. Попълвам на един ред всички акции притежавани на една компания и като exchange rate слагам от датата на последното придобиване и като дата на придобиване пак слагам същата дата. Но да кажем, че 2024 купувам още две акции и вече имам 42 на същата компания, на дата на придобиване като подавам следващата година каква дата трябва да се сложи, трябва ли на два реда, на единият 40 с дата 2023 и на вторият 2 с дата 2024. След 10 години ще трябва да се попълват много редове в този вариант, защото всяка година трябва всичко, което притежаваш, да опишеш на ново по години.

    Ако е на един ред тоест 42бр., каква дата е правилно да се сложи на Дата и година на придобиване, като 40 са придобити 2023 и 2 през 2024 на една и съща компания и ние попълваме декларацията през 2025 за 2024?

    Благодаря предварително!

    • A

      Здравей! За съжаление няма отговор на този въпрос. Може да си видиш, ако използваш Интерактив Брокерс OPEN POSITIONS и да вземеш всичко оттам. В крайна сметка важна е сумата, която сме вкарали, за да може после като се изкарва да се види реално колко е печалбата.

      • Николай Петев

        Здравейте! След две консултации с НАП и непрофесионално четене на самия закон, би трябвало да има запис за всяка покупка в рамките на годината (може да се обединяват само в рамките на 1 ден). Причината е, че ако ползваме OPEN POSITIONS и просто изберем датата на последната покупка, стойността в полето “Обща цена на придобиване в лева” е грешна, защото курсът долър-лев варира. Цената в долар е коректна (IB я смята идеално), но в лева не е.

        Това е меко казано абсурдно, защото след няколко години бихме имали по 250 реда данъчна декларация. Но това е официалното правило.

  • Здравейте, излиза ми грешка, че в приложение 5, не може да има повече от един ред с код 508 в Таблица 2.
    Да не би вече да е променено и да трябва всичко да се събере на 1 ред (т.е. в колона 3 сумата на всички продажните цени на всички активи, а в колона 4 – сумата на цените на придобиване на всички активи)?
    https://prnt.sc/7BwALJGQF76l

    Благдаря предварително!

  • Така се смята, но не в долари, а всяка продажба я смяташ в лева спрямо курса на долара за деня при продажбата и в деня на покупката. На теория е напълно възможно да си на плюс в долари и на загуба в лева. Но това, което има значение от данъчна гледна точка е крайният резултат в лева, защото това е официалната ни валута просто.

  • Здравей! Искрени благодарности за полезната информация! Имам въпрос относно Приложение 5:

    В Account Statement-а на платформата, през която инвестирам, имам списък с продадените активи, в които имам описана сумата при покупка и сумата при продажба, например:
    – AAPL – Купена за 50 долара – Продадена за 55 долара – Печалба 5 долара
    – AAPL – Купена за 100 долара – Продадена за 90 долара – Загуба 10 долара
    Правилно ли е в приложение 5 да комбинирам сумите при покупка от една страна и сумите при покупка от друга, и да ползвам тези числа за попълване на колони 3 и 4? Така ще получа:
    – Колона 3: 145 долара
    – Колона 4: 150 долара
    Сметките излизат същите като крайна печалба и дължим данък, но не съм сигурен дали е правилно, тъй като никъде в този метод не се смята цената на отделна акция, пък и не мисля, че е нужно, тъй като разглеждаме само за колко пари сме купили и за колко сме продали.

    Допълнителен въпрос във връзка с написаното по-горе: Ако имам още 2 транзакции:
    – TSLA – Купена за 50 долара – Продадена за 55 долара – Печалба 5 долара
    – TSLA – Купена за 100 долара – Продадена за 90 долара – Загуба 10 долара
    Нужно ли е същите сметки, които описах по-горе да ги записвам на нов ред в таблицата, или мога просто да ги сумирам с по-горните и всичко да отиде на 1 ред? Отново, числата биха излезли същите, пък и никъде в тази таблица не се посочва коя е акцията. Недостатъкът, който виждам тук е, че по този начин евентуално биха могли да се обединят множество сделки в една, което е пречка за разглеждането на дейността като занятие и начисляването на по-голям процент данък.

    Благодаря предварително!

    • A

      Здравей,

      Според мен разсъждаваш правилно по отношение на това, че може да ги комбинираш.

      Принципно, ако става въпрос само за американски акции, сумираш сумата, която си похарчил за покупка, след това сумираш сумата, която си получи при продажба и ако имаш печалба, плащаш данък върху нея, ако нямаш, то данък не плащаш, защото в Приложение 5 имаш правото да си приспадаш и загубите.

      Но тъй като не съм данъчен експерт, не мога да твърдя кое е правилно и кое не.

  • Благодаря ви много за много полезна статия!
    Помогнете ми да разбера ситуацията. Попълвам декларация за 2023г. Приложение 8, таблица III. Дивиденти от Ирландския фонд.
    Без удържан данък. Кутия 4 – 8141, 5 – 3, 6 – 1000 лева, кутия 12 – 50 лева. (5% от сумата на дивидента), на последния ред е изписана сумата на данъка – 50 лв. Потвърждавам Приложение 8, отивам на Част IV – няма данък върху дивидентите, нули навсякъде. Какво правя грешно?

  • Здравей, благодаря за страхотната статия! Наскоро с жена ми си напраихме joint account в IB и съответно двамата можем да купуваме и продаваме инструменти. Доколкото разбирам IB третира всеки от нас като собственик на притежаваните активи. Въпросът ми е, според теб необходимо ли е и двамата да подаваме годишна данъчна декларация към НАП или е достатъчно само един?

  • Здравейте,
    искам да попитам какво е положението с доходите от лихви върху свободните средства. Trading212 вече предлагат тази опция и от миналата година имам спечелена лихва. В сайта на НАП пише, че доходите от лихви по влогове в банки в ЕС и ЕИП са освободени от данък. Въпросът е дали тези средства се смятат за такъв влог? Trading212 казват, че парите се инвестират в квалифицирани фондове на паричния пазар и от там идва спечелената лихва. Не намирам информацията, която да ми изясни нещата.
    Също да попитам вие имате ли такива спестовни сметки с хубави лихвени проценти и къде може човек да намери такове нещо?

    • A

      Здравейте! Лихвите идват от инвестиции и на тях дължите 10% данък. Декларират се в данъчната декларация в съответното приложение, мисля, че беше приложени 6 и се заплаща данък 10%.

  • Ангел Ангелов

    Страхотна статия, имам въпрос относно валутните курсове. При попълване на декларацията в момента на сайта на НАП като клокнем на валутни курсове, не ни генерира курсът за денят който сме посочили на придобиване на акцията, а курсът за 30.12.2023г.
    Разбира се не ми е проблем да намеря курсът за този ден от сайта на БНБ, но дали от НАП нямат изискване да смятаме по курсът от последният ден за годината , в което не виждам много логика , но ме озадачава фактът че автоматично се генерира курсът само за 30 декември.
    Благодаря!!!

    • A

      Здравейте! За съжаление не мога да дам отговори на този въпрос. Препоръчвам да се обърнете към някой данъчен експерт, но като цяло не смятам, че и те имат отговор на въпроса конкретен 🙂

  • Здравейте! Страхотна статия!
    Опитвам се да намеря Годишната данъчна декларация No1479 в портала https://portal.nra.bg, но липсва.
    Нужно ли е да се активира нещо допълнително за да получа тази опция и къде точно бих могъл да я намеря(не ми излиза в “Последно използвани услуги” понеже не съм я ползвал)?

  • Здравейте,
    Какво се случва, когато имам закупен ЕТФ UCITS, който изплаща дивиденти в долари. След като дивидентите са изплатени, удържан им е данък и постъпват в брокерския акаунт в долари. Ако искам да ги обърна в евро или друга валута, това води ли се като сделка с валута, за която също се дължи данък.

    • A

      Здравейте! В зависимост от брокера, ако говорим за Интерактив Брокерс, данък най-вероятно няма да ви се удържи за повечето ЕТФ-и от Европа, които са регистрирани в Ирландия. Ако са регистрирани в други държави, в някои случаи се удържа данък, например в Германия 26%. Ако например си вземете IUSA от ИБ, дивидентът ще получите в долари, нищо, че ЕТФ-ът е в евро, но данък няма да ви бъде удържан. Вие сами трябва да декларирате този дивидент и да му заплатите 5% данък дивидент в България, тъй като толкова е ставката тук.

      Относно превалутирането, то не се брои като сделка.

      • А след като дивидентът от IUSA е деклариран в Приложение 8, Част III и съм подал данъчната декларация как и кога трябва да се плати дължимия данък? Важи ли отстъпката от 5% ако се плати до 31 Март и всъщност в декларацията в колонката 12 се вписват 5% дължим данък без отстъпка или с отстъпката?

      • Благодаря Ви за отговора, а веднага ли като получа дивиденти трябва да ги превалутирам или могат да седят така и след някакво време/година да ги ?

  • Здравейте! Ползвам IBKR купува си SXR8 но на стейтмънта ми излиза като CSPX.Въпроса ми е като си попълвам ГДД да го впиша като SXR8 или както си е в стейтмънта

  • Здравейте,
    имам получени дивиденти в Револют. На всички виждам, че са таксувани с 10% данък освен две – PBR и SID които са бразилски компании. Предвид попълнената w-8ben форма при регистрация в Револют, дали трябва да се плати данък върху дивидента в България или той е удържан преди това и просто не ми го изписва в приложението.
    Благодаря !

    • A

      Може да проверите колко е дивидента на компанията по принцип, който се изплаща и да видите на вас колко са ви изплатили и оттам ще разберете дали и колко са ви удържали.

  • Здравейте!

    Операциите по закупуване/продаване на ETF и акции в InteractiveBrokers считат ли се като OTC (over the counter)?

    От проучването, което направих до момента, действително излиза, че при OTC операция по продажба на финансов инструмент, по смисъла на ЗДДФЛ, въпреки че сме извършили операцията на европейски регулиран пазар, дължим данък върху капиталовата печалба от сделката.

    За жалост в Trading 212, до момента всички операции се отчитат като OTC 🙁
    Та, се чудих какво/дали е такова положението и при InteractiveBrokers?

    Друг подобен въпрос: знаете ли за някоя друга платформа, която да ни осигурява достъп до европейски регулирани борси, откъдето може да закупуваме акции или ETF, БЕЗ операциите да се разглеждат като ОТС?

    Благодаря Ви!

    • A

      Здравейте! През ИБ може да избирате на коя борса да мине поръчката ви. При Т212 я няма тази опция. Относно данъците и кое точно е OTC или не, аз няма как да мога да твърдя, тъй като не съм данъчен експерт и предполагам, че някой запознат счетоводител ще ви помогне.

  • Здравейте г-н Ангелов,
    Първо искам да ви благодаря не само за конкретната статия ,но и за целия труд, който полагате, за да поддържате сайта си -има изключително полезна информация!!!
    Имам акаунт в Т212 и преди следващото ми подаване на данъчна декларация бих желал да знам как се третира продажбата на европейски акции, при положение ,че сделката е минала на OTC – освободени ли са от данък капиталова печалба ( валидно за търговия на регулирани европейски борси) или не (както е за акции на американските борси)?
    Знам ,че OTC не се води регулирана борса, но за съжаление в Т212 и покупките и продажбите винаги ми минават на OTC и не мога да избирам.
    Благодаря предварително.

  • Здравейте г-н Ангелов,
    Благодаря за положения труд!
    Имам въпрос относно изчисляване цена на придобиване.
    Например:
    Покупки:
    01.02.2023 – 2 ЕТН на стойност 2 500 лв. (1 250 лв. за ЕТН)
    01.03.2023 – 3 ЕТН на стойност 11 500 лв. (3 833,33 лв. за ЕТН)
    01.06.2023 – 2 ЕТН на стойност 7 000 лв. ( 3 500 лв. за ЕТН)
    Продажби:
    01.04.2023 – 2,5 ЕТН на стойност 8 750 лв. ( 3 500 лв. за ЕТН)
    01.07.2023 – 2,5 ЕТН на стойност 9 000 лв. ( 3 600 лв. за ЕТН)

    Вариант 1 – Еднаква цена на придобиване за сделките през цялата година
    ЦП = (2 х 1 250 + 3 x 3 833,33 + 2 x 3500) / (2+3+2) = 3 000 лв. за ЕТН
    За продажба от 01.04.2023 – ОДДГ = (8 750 – 3 000) х 8 750 / 3 500 = 14 375 лв.
    За продажба от 01.07.2023 – ОДДГ = (9 000 – 3 000) х 9 000 / 3 600 = 15 000 лв.
    Общо: 29 375 лв. х 10% = 2 937,50 лв.

    Вариант 2 – Различна цена на придобиване в зависимост от датата на продажба на актива
    За продажба от 01.04.2023
    ЦП = (2 х 1 250 + 3 x 3 833,33) / (2+3) = 2 800 лв. за ЕТН
    ОДДГ = (8 750 – 2 800) х 8 750 / 3 500 = 14 875 лв.
    За продажба от 01.07.2023
    ЦП = (2,5 х 2 800 + 2 x 3 500) / (2,5+2) = 3 111,11 лв. за ЕТН
    ОДДГ = (9 000 – 3 111,11) х 9 000 / 3 600 = 14 722,22 лв.
    Общо: 29 597,22 лв. х 10% = 2 959,72 лв.

    Кой от двата варианта е верен и как оставащите 2 ЕТН, които не са продадени през 2023г., се включват към изчисляване на Цена на придобиване през следващата 2024г., ако имаме отново покупки и продажби?

    • A

      Здравейте, за съжаление не мога да ви кажа кой вариант би бил по-правилен, тъй като не съм данъчен експерт, но може да погледнете профила на Марина Мучакова в социалните мрежи. Тя е наясно с крипто и по всяка вероятност ще ви даде адекватен отговор.

  • Имам въпрос относно ETF-ите които не са достъпни за европейски граждани. След като сме се регистрирали в Трейдинг212 и сме отбелязали че сме граждани на ЕС, предполагам че ETF-и неразрешени за покупка от нас не са предложени в търсенето за нашия акаунт. Предлага ми се възможност за закупя примерно WisdomTree Natural Gas. Дали това не е в разрез с регулацията от 2018-та година? Борсата е London Stock Exchange. Ако е възможно, как се декларира това в данъчната декларация? Като акция от неевропейска стокова борса или като ETF от европейска? Благодаря!

  • Никола Колев

    Здравейте. Прочетох коментарите по-горе свързани с моят въпрос, но имам допълнително питане:

    – Купувал съм акции и етф през 2022 и 2023 и досега не съм подавал ГДД. Например, купувал съм SXRV за 1000 през 2022.11, после за още 2000 евро (2023.06) и после за още 3000 евро (2023.12) – демек ще трябва да впиша че притежавам SXRV за 6000 евро, но с каква дата на придобиване трябва да ги впиша ?

    • A

      Здравейте, не съм данъчен експерт, но не мисля, че датата на придобиване е толкова от значение, която ще се напише, а по-скоро точната сметка колко точно пари са инвестирани и на каква цена на дял или средно претеглена такава.

  • Здравейте,
    имам следните въпроси относно търговия с опции и тяхното деклариране.
    1. Продажба на PUT/Call на стойност XXX EUR – след изтичане на опцията запазвам премията.
    2. Продажба на PUT на стойност XXX EUR – след изтичане на опцията тя се изпълнява и аз ставам собственик на 100 акции.
    3. Покупка на PUT/ Call – изтекли без изпълнение – реализирам загуба мога да я декларирам като такава ?
    Как като цяло се декларират реализираните P/L от опции ?

    • A

      Здравейте,

      1. Задържате премията, ако цената остане над страйк цената на договора.
      2. При подобна продажба на PUT опция, ако опцията изтече над страйк цената премията остава за вас. Ако е достигната страйк цената имате задължението да купите 100-те дяла.
      3. Не, доколкото знам не е възможно да се приспадат загуби по този начин в Приложение 5, тъй като не сте притежавали реално никакъв актив, а сте спекулиралисамо с цената му чрез договори.

  • Здравейте,

    изкарах Activity Statement и ми направи впечатление, че имам получени дивиденти, за които не е начислен данък.
    Etf-ите са SPYD и IH2O. Знаете ли защо не е начислен данък и съответно дължа ли такъв в България?

    Поздрави
    Марина

    • A

      Здравейте!

      За ETF-и обикновено регистрирани в Ирландия не се начислява данък при изплащането на дивидента и трябва сами да го платим в България, като данъкът, който трябва да внесем е 5%.

  • Здравейте, Димитър, и благодаря за изчерпателната информация по различни теми свързани с инвестициите.
    Струва ми се, че въпросът ми вече има някаква насока в коментарите по-горе, но ми се иска да акцентирам, за да бъде по-ясно. От известно време се замислям дали да не се пробвам на day trading. Ясно ми е, че има хора, на които този подход не им върви, но все пак бих искал да се пробвам. Едно малко мое притеснение по въпроса е как подхождаме с таксите към брокера при данъчната декларация. Чистата реализирана печалба ли декларираме или нямаме право да си вадим таксите към брокера? Ако сме реализирали 300 долара чиста печалба за деня (с извадени такси), но таксите са ни 500 долара за всички сделки, от НАП ще ни задължат ли да платим данък върху 800 долара? Докато отговорът изглежда очевиден, в Интернет всеки е изписал всякакви мнения и тълкувания на закони дотолкова, че може би дори и данъчните не знаят как трябва да е. Някои казват, че е “оперативен разход”, други казват, че само фирми могат да обявяват такива и прочие и прочие цитирани членове, тълкувания и полемики. Затова питам по-скоро за личен опит, защото изглежда, че това е въпрос без верен отговор. Предполагам на всички е ясно как е справедливо да бъде, но въпросът е доколко данъчният би опитал да се заяжда евентуално.

    Поздрави

Оставете коментар

СЕДМИЧЕН
БЮЛЕТИН

Хей, здравей! Искаш ли да се абонираш за седмичния бюлетин, който изпращам всеки понеделник?

Абонирай се сега и не изпускай нищо важно за инвестициите! Хиляди хора от България вече го направиха.